Včera byl na našem území potvrzen třetí letošní případ aviární influenzy v chovu drůbeže. Nové ohnisko bylo vyhlášeno v zájmovém chovu drůbeže v obci Ronov nad Doubravou na Chrudimsku v Pardubickém kraji. Podobně jako v předchozích dvou případech nákazy v jižních a středních Čechách se slepice v chovu zřejmě nakazily od divokých kachen.
Chovatel 46 slepic a osmi kusů vodní drůbeže nahlásil prostřednictvím soukromého veterinárního lékaře Státní veterinární správě úhyn jednoho kohouta a dvou slepic, přičemž klinické příznaky ptačí chřipky vykazovali i další ptáci v chovu. Veterinární inspektoři krajské veterinární správy proto neprodleně zahájili ve smíšeném chovu drůbeže šetření, přijali předběžná opatření a odeslali uhynulé ptáky k vyšetření do akreditované laboratoře Státního veterinárního ústavu Praha. Do včerejšího rána uhynulo celkem patnáct kusů drůbeže.
Protože laboratorní testy potvrdily u uhynulých ptáků ptačí chřipku subtypu H5, zbývající drůbež v chovu bude usmrcena. Pravděpodobným zdrojem nákazy byly opět divoké kachny žijící na nedaleké řece, s nimiž byla chovaná drůbež v kontaktu.
Tak jako v předchozích dvou případech i okolo nového ohniska bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů, kde budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření. V jejich rámci bude zejména omezen pohyb drůbeže v pásmech a bude se provádět soupis chovů drůbeže.
Stále platí, že základním preventivním opatřením proti zavlečení nákazy je chov drůbeže v uzavřených objektech a zabránění kontaktu s volně žijícími ptáky. U chovů, kde není možné zajistit umístění v uzavřeném objektu, je nutné přijmout opatření, která minimalizují rizika kontaminace vody, krmiva a podestýlky trusem volně žijících ptáků, například umístit vodu a krmivo pod přístřešek, zabránit pohybu drůbeže na vodních plochách, kde jsou volně žijící ptáci.*