Již třinácté ohnisko ptačí chřipky v chovu drůbeže bylo dnes potvrzeno v Blatné na Strakonicku v Jihočeském kraji. Stejně jako v předchozích případech letošního roku se jednalo o záchyt subtypu H5N8 v malochovu drůbeže.
Z letos Státní veterinární správou vyhlášených ohnisek byla čtyři v Jihočeském kraji, tři ve Středočeském kraji, dvě v západních Čechách a Moravskoslezském kraji a v Pardubickém kraji bylo jedno ohnisko, stejně jako na Vysočině.
Podezřelý úhyn třetiny z šestatřiceti slepic v neregistrovaném malochovu v Blatné nahlásil krajské veterinární správě soukromý veterinární lékař. Vzhledem k tomu, že v blízkosti chovu je rybník, pravděpodobným zdrojem nákazy jsou volně žijící kachny.
Zbývající drůbež v chovu bude utracena v souladu s legislativou. V rámci vyhlášených mimořádných veterinárních opatření Krajská veterinární správa vymezí tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů. Ve vymezených pásmech se chovaná drůbež bude standardně sčítat.
Za utracené ptáky mohou chovatelé požadovat od státu odškodné. Žádost o poskytnutí náhrady nákladů a ztrát vzniklých v souvislosti s aviární influenzou z prostředků státního rozpočtu podle § 67 zákona č. 166/1999 Sb. je nutné podat na Ministerstvo zemědělství nejpozději do šesti týdnů ode dne utracení nebo poražení zvířat, respektive dvaačtyřicet dnů ode dne skončení nařízených ochranných a zdolávacích opatření. Náhrada škody se stanovuje podle tzv. sčítacího listu drůbeže a jiných ptáků v drobnochovu. Dokument obsahuje orientační ocenění pro odhad nákladů na úhradu ztrát drobným chovatelům hrabavé a vodní drůbeže, dále pštrosů, ale i okrasného ptactva a holubů. Pro hrabavou a vodní drůbež specifikuje i ocenění chovných ptáků, nosnic pro produkci konzumních vajec a ptáků na výkrm. Ocenění ptáků na „sčítacím listu“ je pouze orientační. Majitelé vzácných ptáků mají nárok na náhradu skutečné ceny ptáka, a to na základě dokladu o koupi či znaleckého odhadu.*