30.08.2022 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Půl století na mezinárodní úrovni

Mezinárodní testování drůbeže, státní podnik je jediné zařízení v republice, které provádí testy užitkovosti pro všechny druhy drůbeže. Součástí genetických testů, které vycházejí z mezinárodně uznávané metodiky, je i výživářské testování ke zjišťování kvality a účinnosti krmných směsí. Nejen díky kapacitě ustájení pro více než padesát tisíc kusů hrabavé a vodní drůbeže, ale zejména kvůli garanci nestrannosti mají o testování v Ústrašicích zájem přední světové firmy, které se zabývají šlechtěním drůbeže. A to i přes to, že s malými obměnami jihočeský stanice funguje již padesát let na stále stejných technologiích.

 

Zřizovatelem státního podniku Mezinárodní testování drůbeže je Ministerstvo zemědělství ČR. Dlouholetým ředitelem testační stanice v Ústrašicích byl Ing. Vlastislav Machander, Ph.D., na jehož práci navázal v září loňského roku Ing. Jan Tyl, kterého jsme požádali o rozhovor.  

 

Pane řediteli, vzhledem k velkému počtu zahraničních zakázek mne napadá, že v Evropě má MTD, s. p., v Ústrašicích výjimečné postavení. Čím si ho vysloužila?

Ještě dvacet, třicet let dozadu fungovalo v Evropě několik testačních stanic, podobných té naší. Některé zahraničí stanice zanikly a ty, které zůstaly, jsou ve vlastnictví nějakých organizací. A to nejen univerzit, ale i soukromých firem, které se zabývají výzkumem drůbeže. Zatímco u nás je testování drůbeže stále v gesci státu, i když nechybělo mnoho, aby se po Sametové revoluci tehdejší revizní stanice drůbeže zprivatizovala. Jen díky velkému úsilí mého předchůdce a eminentnímu zájmu našich zahraničních klientů stanice zůstala státním podnikem s očekávanou garancí nestrannosti.

 

Co se týká rozsahu činností, MTD, s. p., nemá v Evropě obdoby. Můžete vyjmenovat aktivity testační stanice?

Grós naší činnosti vyplývá ze zákona č. 154/2000 Sb. o šlechtění, plemenitbě a evidenci hospodářských zvířat. V jeho rámci testujeme kachny, krůty, nosné a masné typy slepic, u nichž máme i rodičovská hejna a konečně husy. Neděláme však jen genetické testy na jednotlivých hybridech šlechtitelských firem, ale pro výzkumné ústavy či výrobce krmných doplňků také výkrmové testy. Slouží k ověření účinnosti různých přípravků se záměrem snížit spotřebu antibiotik a jsou cílena zejména na brojlerová kuřata. Dále zajišťujeme ústřední evidenci drůbeže pro Českomoravskou společnost chovatelů, a. s., která je pověřena vedením ústřední evidence všech druhů hospodářských zvířat. Vedle toho produkujeme násadová vejce, jednodenní a rozkrmená mláďata drůbeže, respektive kuřata, kachňata, housata a krůťata. Také vyrobíme 1 878 tisíc kusů konzumních vajec a z malé porážky (s denní kapacitou 800 kuřat, 400 kachen, 150 hus, 100 krůt), kterou provozujeme pro potřeby testace, vyprodukujeme 249 tun drůbežího maso. Máme i vlastní výrobnu pokusných krmných směsí, kde vyrobíme 250 tun směsí ročně.

 

A pokud jde o ustájovací kapacitu?

Ustájovací kapacita naší testační stanice je pro padesát pět tisíc zvířat, avšak kvůli technologickým přestávkám nejsme na plném stavu. Aktuálně máme okolo čtyřiceti tisíc ptáků, z nichž převažují brojlerová kuřata, u nichž se provádí až třicet testů do roka. Vzhledem k tomu, že disponujeme halami s ustájovací kapacitou od 800 do 8000 kuřat rozdělených do šedesáti boxů, můžeme našim partnerům nabídnout širokou variabilitu testů. Stačí si jen vybrat.

Celý rozhovor najdete v říjnové příloze časopisu Náš chov.

Novým ředitelem státního podniku Mezinárodní testování drůbeže je Ing. Jan Tyl
U kachen se provádí tři testy
Testované husy reprezentují německou genetiku Eskildsen a novohradskou husu ze ŠCH v Byňově
Brojlerová kuřata ve výkrmovém testu
Rodičovský chov pomalu rostoucích brojlerových kuřat genetiky Hubbard

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down