19.06.2019 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Působení nedostatku železa na organismus selat

Tento příspěvek navazuje na předchozí dva články publikované v časopise Náš chov týkající se opakované injekční aplikace železa a diagnostiky jeho nedostku u selat. Cílem uváděného článku je seznámit čtenáře s méně známými aspekty nedostatku železa u selat.

Železo je nezbytnou složkou červeného krevního barviva a jeho nedostatek má za následek snížení koncentrace cirkulujícího hemoglobinu. Tím se snižuje kapacita krve pro transport kyslíku. Dochází k nedostatečnému zásobení tkání kyslíkem (hypoxie). To vyvolává anaerobní glykolýzu, tvorbu kyseliny mléčné a metabolickou acidózu. Dochází k poklesu koncentrace hemoglobinu, hematokritu a počtu červených krvinek a vzniká klinická anémie.

V případě, že nebyla provedena preventivní aplikace železa, klinická forma anémie je patrná zpravidla za 10 až 14 dní po narození selat. V počáteční fázi se projevuje bledostí sliznic hlavně spojivek. Později je pozorována bledost ušních boltců. V pokročilých případech je kůže bledá na celém povrchu těla, je pozorováno ztížené dýchání (dyspnoe) a letargie. Může být zjišťován edém v oblasti hlavy a předních končetin. Selata jsou obvykle ve špatném výživném stavu a mají přerostlé štětiny (hypertrichóza). K úhynům může dojít náhle následkem cirkulačního selhání.

Literatura je k dispozici u autora

 Doc. MVDr. Martin Svoboda, Ph.D.

Klinika chorob přežvýkavců a prasat

VFU Brno

 

Kompletní článek v NCH 6/2019

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down