Původce paratuberkulózy v reprodukčním traktu krav – může za nižší míru zabřezávání?

Paratuberkulóza (Johne choroba) je chronické infekční postižení trávicího traktu, jehož původcem je Mycobacterium avium subps. paratuberculosis (MAP). Onemocnění se nejčastěji vyskytuje u skotu. Klinicky nemocná zvířata, stejně jako zvířata bez klinických příznaků vylučují původce onemocnění nejen mlékem ale především stolicí. Tím dochází ke kontaminaci okolního prostředí, které je následně zdrojem infekce pro ostatní zdravá zvířata.

Mgr. Radka Dziedzinská, Ph.D.,

Mgr. Iva Slaná, Ph.D.,

Výzkumný ústav veterinárního lékařství, v. v. i., Brno

Doc. MVDr. Svatopluk Čech

Veterinární a farmaceutická fakulta Brno

Klinika chorob přežvýkavců a prasat

 

U zvířat v pokročilém stádiu onemocnění dochází k rozšíření MAP také do jiných orgánů těla (diseminace), jako jsou játra, slezina, ledviny nebo plíce. Přítomnost MAP byla dále popsána také ve svalech, v prsní žláze nebo v semenu. U zvířat s rozšířenou infekcí je poměrně běžný přenos MAP z matky na nenarozené mládě, a to nejen u krav s klinickými příznaky onemocnění, ale také u krav bez zjevných známek onemocnění.

 Studie měla za cíl doplnit poznatky o výskytu MAP v reprodukčním traktu krav, které byly do současné doby nedostačující nebo dokonce protichůdné. Pro hodnocení přítomnosti původce paratuberkulózy byla zvolena metoda kvantitativní real time PCR (qPCR), která je schopná velice přesně a spolehlivě určit množství vyskytujících se MAP buněk v daném vzorku. V našem případě byly podrobeny testování vaginální a děložní výplachy krav a dále folikulární tekutina obklopující vajíčko (oocyt). Výsledky tohoto sledování nám mohou lépe pomoci pochopit možná rizika související s přenosem MAP u skotu nejen při přirozeném oplodnění, také při oplodnění in vitro.

Vve folikulární tekutině krav se může vyskytovat původce paratuberkulózy – MAP. Kromě toho, že byl zjištěn u zvířat vylučujících MAP v trusu, byl také zjištěn ve folikulární tekutině jedince, který nevykazoval klinické příznaky paratuberkulózy a ani nevylučoval původce paratuberkulózy v trusu. Testování výplachů z reprodukčních orgánů krav odhalilo přítomnost MAP DNA v 56,3% děložních výplachů a 75% vaginálních výplachů. Výskyt MAP v reprodukčním traktu zvířat svědčí o rozšíření infekce ze střeva do těla a riziku přenosu infekce z matky na mládě. Výskyt MAP ve folikulární tekutině může představovat komplikaci při in vitro oplodnění projevující se menším počtem a kvalitou získaných embryí, nízkou mírou zabřezávání, horší schopností oplodnění nebo předčasným vývojem plodu.

 

Podrobněji v časopisu Náš chov 12/2015

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down