Členové redakční rady časopisu Krmivářství se letos sešli ve výrobně krmiv v Havlíčkově Brodě. Po jednání si výrobnu za doprovodu ředitele společnosti VKS Pohledští Dvořáci a. s. Václava Bárty a zookonzulenta Ing. Jiřího Stránského prohlédli a dozvěděli se mnoho zajímavých informací.
Společnost VKS Pohledští Dvořáci byla založena jako fyzická osoba v roce 1992, od ledna 2001 se transformovala na akciovou společnost. V současné době vyrábí 350 krmných směsí pro hospodářská zvířata, ale i pro zvěř, ryby a myši.
Jméno společnosti, která je v zemědělství a živočišné výrobě dobře známá, vzniklo podle sídelní jednotky v katastrálním území Havlíčkův Brod. Lokalita je ohraničena silnicí I/34 a na jižní straně tokem řeky Sázavy, prochází jí železniční trať spojující Havlíčkův Brod s Brnem a Prahou, zastávka je pojmenovaná „Pohledští Dvořáci“ a také autobusy veřejné dopravy osob mají „Havlíčkův Brod, Pohledští Dvořáci“.
VKS se tedy zabývá výrobou a dodávkou kompletních a doplňkových krmných směsí
a poskytováním komplexního krmivářského poradenství. Zákazníkům dodává také minerální a vitamínové doplňky a komponenty pro vlastní výrobu krmných směsí.
V roce 2007 byla spuštěna lisovna, kde se lisuje řepkový olej zastudena. Řepkové pokrutiny se částečně zpracují při výrobě krmných směsí a také se prodávají zákazníkům.
Výroba krmných směsí má moderní technologii, produkují se volně ložené a pytlované směsi. Produkují kompletní a doplňkové krmné směsi pro skot, prasata, koně, drůbež (kuřice, nosnice, brojlery, krůty, kachny), králíky, ryby, holuby, myši, bažanty a další zvířata. V areálu jsou vybudovány i nové skladovací prostory pro suroviny a výrobky. Krmnými surovinami jsou obilné šroty (pšenice, ječmen, kukuřice), šrot z řepkových pokrutin, sójový šrot, pšeničné otruby a doplňky krmná sůl, soda, krmný vápenec, minerálně-vitamínové přípravky, minerální a solné lizy, mléčné náhražky pro telata a selata, tekutá řepná melasa
Společnost obchoduje s rostlinnými komoditami, ale i s jatečnými a zástavovými zvířaty.*
Podrobnější reportáž si přečtete v NCH 1/2018.