Kvóty na mléko jsou v EU zrušeny, ale v Nizozemsku přichází nové omezení produkce mléka formou redukce fosfátů z hnoje. Od 1. března letošného roku zde vstoupil v platnost Program redukci fosfátů, který ve svém důsledku prudce sníží stavy dojeného skotu.
Od dubna 2015, kdy EU zrušila kvóty na mléko, došlo v Nizozemsku k dalšímu nárůstu stavů dojeného skotu a zvýšení produkce mléka. Nizozemsko, které je čtvrtým největším producentem mléka v EU, má v současné době 1,7 milionu dojeného skotu, který je chovaný na zhruba 18 tisících mléčných farem. Ve srovnání s rokem 2011 se na zdejších pastvinách pase skoro o 20 % krav více, a to musí být znát. Mléčná produkce se zvýšila o 25 %. Rychlá expanze vedla nejen k nadprodukci mléka, ale způsobila další problém – nadprodukci hnoje a fosfátů v nich obsažených, které již dříve přesahovaly standardy EU. Nyní dostali nizozemští farmáři nůž na krk. Musí snížit fosfáty obsažené v hnoji, jinak přijdou o výjimku z nitrátové směrnice, což by pro ně mělo katastrofální následky.
Nizozemští farmáři mají od EU dočasnou výjimku z tzv. nitrátové směrnice omezující úniky nitrátů a mohou produkovat více hnoje, než farmáři ostatních evropských zemí – přesněji, mohou produkovat za určitých podmínek 250 kg nitrátů na hektar, zatímco ostatní evrpští farmáři mají normu 170 kg na hektar. Tato výjimka „derogation“ může ovšem platit dál jenom za předpokladu, že produkce fosfátů z hnoje zůstane pod hranicí z roku 2002, tj. 172,9 tisíc tun za rok. Vzhledem k uvolnění kvót na mléko, a tím pádem velkému navýšení počtu dojeného skotu v letech 2015 a 2016 byl limit fosfátů překročen a hrozilo, že i v roce 2017 dojde k dalšímu drastickému nárůstu. Tím by byla výjimka „derogation“ ohrožena a to by mělo podle předsedy nizozemského mlékarenského svazu LTO Melkveehouderij Keese Romijna katastrofálními následky pro nizozemský mlékárenský sektor. Následovalo by totiž buď placení obrovských pokut, nebo nutnost drastického snížení produkce nitrátů, což by vedlo k razantnímu snižování stavu dojeného skotu a produkce mléka. Podle expertů Rabobank by mohlo jít v tomto případě o snížení až o 30 %. To si nizozemské zemědělství nemůže dovolit. Udržení úmluvy „derogation“ je proto pro nizozemskou ekonomiku nesmírně důležité.
Více si přečtete ve Farmáři č. 5/2017