06.06.2022 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Regenerativní pastva v praxi

Regenerativní zemědělství je založené na respektování přirozeného chování přírody s minimálními zásahy člověka. Jedním z těch, kteří se u nás věnují regenerativní pastvě, je Wenzel Lobkowicz. Ctí rodinnou tradici, která má hluboký respekt k půdě i správnému hospodaření. Jako malý vyrůstal v Německu, po studiích v Praze se rozhodl pustit do obnovy rodinného sídla a zámku v Drahenicích na Příbramsku, kde od roku 2017 chová masný skot aberdeen angus.

Zvířata přehání každý den, pozoruje zvyšující se úživnost svých pastvin a hospodaření prosperuje. Hlavním benefitem regenerativní pastvy je prodloužení doby, kdy mají zvířata dostatek rozmanité potravy a nemusí se přikrmovat. V rozhovoru, který poskytl pro podcast projektu Carboneg, prozradil praktické zkušenosti, jak lze tento princip zavádět v našich podmínkách. Na obhlídku regenerativní pastvy je možné do Drahenic zajet 23. června 2022, kdy se tam koná Polní den Carboneg.

Kde jste se inspiroval?

Inspiraci jsem našel u amerického farmáře, který hospodaří v Západní Virginii. Jeho malý podnik zhruba na rozloze 80 hektarů uživí 360 krav, navíc chová prasata a drůbež. Říkal jsem si, že má podobné podmínky jako v Čechách, pokud jde o střídání ročních období a nadmořskou výšku. Zajímalo mě, jak je možné, že má tak vysokou produktivitu. Naštěstí jednou za rok jezdí Joel Salatin přednášet do Evropy. Vyrazil jsem za ním do Německa na jeho workshop a během čtyř dnů nám vysvětlil celý způsob hospodaření v praxi. Vrátil jsem se domů ve čtvrtek a hned v pondělí ráno jsme začali tímto způsobem hospodařit i my.“

Celý rozhovor naleznete v Zemědělci č. 23.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down