30.09.2005 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Regulátor amoniaku z Mexika

(lur) – Společnost Alltechnology C. Z., s. r. o., představila na Zemi živitelce kromě svých tradičních a spotřebitelům již známých produktů také výrobek De-Odorase. Jde o dietní doplněk pro regulaci amoniaku v prostorech chovu hospodářských zvířat a uložení hnoje.

Doplněk obsahuje extrakt z jihoamerické rostliny juky. De-Odorase se přidává do krmiva v malých koncentracích (100 až 250 g na tunu). Extrakt z juky je znám svou schopností vázat na sebe a snižovat obsah amoniaku, který vzniká ze zvířecích výkalů.
V biologických systémech, jako jsou kejdové nádrže či bachor přežvýkavců, je forma dusíku závislá na mikrobiální aktivitě. Bakterie jednak rozkládají dusíkaté sloučeniny na NH3, jednak asimilují amoniak a ukládají dusík do svých těl ve formě proteinu. Cílem ovlivňování biochemických pochodů v biomase je nasměrovat dusík k asimilaci. Pokud jsou však mikroby přesyceny, nepokračuje asimilace dostatečným tempem a amoniak se hromadí. Jeho přebytky odcházejí ze systému a mají toxický účinek nejen pro chovaná zvířata, ale i pro asimilující mikroorganismy. De-Odorase zmírňuje přísun NH3 a umožňuje bakteriím zapracovávat jej aktivně do mikrobiálního proteinu.
Juka má svůj domov v mexické poušti. Omezený přísun vody a dusíkatých látek má obecně za následek, že rostliny z těchto oblastí jsou nízké a dřevnaté. Juka však dosahuje vzrůstu tří až čtyř metrů a nepříznivé prostředí jí viditelně nevadí. Růst si udržuje tím, že v sobě umí zadržet dusík, který používá pro syntézu vlastních proteinů. Dceřiná společnost firmy Alltech – Inyuca vyvinula metodu extrakce příslušných látek z juky. Již od roku 1996 v mexické poušti probíhá řízené pěstování juky a výroba produktu De-Odorase.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down