Rekonstrukce čínského prasečího průmyslu, kterou zničil africký mor prasat, se v roce 2021 rozběhla mnohem rychleji než loni. Mezinárodní šlechtitelské organizace se připravují na získání svého podílu, protože čínský trh je prakticky nenasytný.
Před výskytem afrického moru prasat (AMP) v roce 2018 měla Čína zhruba 45 milionů produkčních prasnic. Odhaduje se, že polovina z nich zmizela, a to buď přímo kvůli viru, nebo nepřímo prostřednictvím utracení. Je zřejmé, že Čína bude v příštích několika letech potřebovat obrovské množství plemenných prasnic. Přičemž více než polovina aktuálně chovaných prasnic v Číně byla vybrána ze zvířat určených původně k výkrmu. Jinými slovy, tyto prasnice nejsou zvířaty F1, ale finálními prasaty, která nejsou tak produktivní ani fertilní.
Přestože povědomí o biologické bezpečnosti se na čínských farmách prasat od srpna 2018, kdy byl zjištěn africký mor, velmi zvýšilo, depopulace nebude snadná. Virus AMP je v Číně stále přítomen a společnosti zabývající se produkcí prasat jsou tak nadále v ohrožení.
Je tak těžké odpovědět na otázku, kdy bude čínská produkce prasat úplně na správné cestě. Předpovědi a plány obnovy přesto probíhají a oživení odvětví prasat v Číně se od konce loňského roku zrychluje. Podle odhadů nizozemské globální banky Rabobank se očekává, že do roku 2024 bude čínská produkce vepřového masa zpět na úrovni před AMP. Šlechtitelské organizace působící v Číně obecně souhlasí s predikcemi banky a v celém čínském prasečím průmyslu je velké odhodlání dosáhnout cílů stanovených pro rekonstrukci tohoto odvětví.*
Více se dočtete v článku Ing. Jaroslava Smitala, Ph.D., který najdete v červencovém čísle časopisu Náš chov.