08.02.2017 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Reportáž z výstavy v italské Cremoně

Každý rok láká chovatele a šlechtitele holštýnkého plemene poslední víkend v říjnu italská Cremona ke zhlédnutí impozantní národní výstavy skotu. Na pozvání našich italských přátel se výstavy s rozšířeným programem zúčastnila i skupina dvanácti holštýnských fandů z ČR.

První den programu byl věnován mezinárodní konferenci pořádané na inseminační stanici firmy Inseme v Modeně. Byl a zde prezentována historie chovů holštýnského plemene, která začíná roku 1923, kdy došlo k masivnímu dovozu býků a jalovic z USA. Jedná se o výrazně nejstarší počátek holštýnizace v Evropě – v dalších významných populacích typu Nizozemska, Německa či Francie začala až v 60. a 70. letech. V současné době je v Itálii zapojeno v PK a KU více než jeden milión krav s užitkovostí 9700 kg mléka (3,85 % tuku a 3,32 % bílkoviny). U 80 % prvotelek je prováděn popis pro účely kontroly dědičnosti. Tato populace je důležitou testační základnou ambiciózního šlechtitelského programu Inseme.

Inseme ročně vyšetřuje genomické PH u asi 2000 býčků a 8000 jaloviček, vyprodukuje asi 4000 embryí a do testu na dcerách zařadí asi 400 býčků. Díky svému šlechtitelskému programu je jednoznačně nejprogresivnější hybnou silou genetického pokroku v Itálii. Pro připomenutí: z jeho programu pochází nezapomenutelní holštýnští mohykáni, kteří byli celosvětově hojně využíváni, např. Mtoto, Tugolo, Britt, Mascalese či Bormio. Dnes je šlechtění zaměřeno na selekci pevných krav s vysokou konverzí živin, výborným zdravím a snadnou produkcí mléka vhodného ke zpracování na sýry.

Celou reportáž najdete v NCh 2/2017

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down