09.12.2001 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Reprodukce stále kamenem úrazu

Nejen výsledky kontroly užitkovosti za kontrolní rok 2000/2001, ale i nové informace o IBR a BSE, o využívání druhotných selekčních znaků a v neposlední řadě i označování a evidenci zvířat byly náplní dvoudenního setkání chovatelů holštýnského skotu ve dnech 20. až 21. 11 v Seči u Chrudimi.

V kontrolním roce 200/2001 se počet holštýnských krav v kontrole užitkovosti mírně zvýšil, a to o 1874 kusů na celkový počet 229 152 krav. Výrazné zvýšení zaznamenala i mléčná užitkovost: u čistokrevných černostrakatých krav se zvýšila produkce mléka oproti minulému roku o 412 kg na letošních 7079 kg s obsahem tuku 4,04 % a bílkovin 3,27 %. S růstem průměrné užitkvosti se rovněž zvyšuje počet stájí s vynikající užitkovostí. Průměrnou produkci 200 kg bílkovin mělo v roce 2001 již 953 stájí, průměrnou užitkovostí nad 10 000 kg mléka se mohlo pochlubit již 11 stájí (v roce 2000 to byly 4 stáje).
Alarmujícím problémem v chovech zůstává ovšem reprodukce: mezidobí se oproti minulému kontrolnímu roku prodloužilo o dva dny na 411 dnů, dlouhodobý pokles zaznamenává i březost po I. inseminaci jak u krav, tak u jalovic. „Údaje ze světa vykazují, že přibližně 20 % inseminací je prováděno v nevhodnou dobu,“ uvedl ve své přednášce MVDr. Josef Trajlínek. „Přibližně 20 až 25 % jsou tiché říje. Ty budou do budoucna tvořit největší problém, protože u vysokoužitkových dojnic jsou projevy říje stále slabší.“
Velká část programu setkání byla věnována zdravotní problematice v chovu skotu. Svůj obsáhlý referát o BSE ukončil doc. Jaroslav Petr jednoznačným doporučením: „Testování poražených zvířat je ochranou spotřebitele, jen tak je možné znovu nastolit důvěru zákazníků v hovězí maso.“ MVDr. Holejšovský znovu poukázal na skutečnost, že v naší republice je povinné vyšetřování poražených zvířat nad 30 měsíců, pod 30 měsíců se vyšetřují pouze zvířata uhynulá nebo z nutných porážek. „Velmi důležité je ovšem perfektní a nezaměnitelná identifikace zvířat, nelze porazit zvíře bez ušní známky a průvodního listu, protože bez těchto součástí nelze provádět označování masa,“ uvedl Holejšovský. Na programu byla i možnost ozdravování chovů ve vztahu k infekční rinotracheitidě skotu (IBR). V současné době je již k dispozici metodický návos k prevenci, diagnostice a zdolávání nákazy IBR, v blízké době bude k dispozici i konkrétní ozdravovací program.
Z dalších přípěvků především pracovníků Svazu chovatelů holštýnského skotu vyplynulo několik zásadních informací pro chovatele. Prvním z nich je doporučení plošného hodnocení všech prvotelek nezávislým svazovým bonitérem. Důvodem je skutečnost, že hodnocení zevnějšku komerčními plemenářskými organizacemi negarantuje nezávislost hodnocení. Svaz rovněž doporučuje věnovat pozornost geneticky vedené poruše CVM a k inseminaci rizikových plemenic používat pouze býky, u nichž test na CVM prokázal, že nejsou přenašeči tohoto letálního genetického defektu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down