10.11.2018 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Reprodukce u nosnic – vývoj folikulů a jeho regulace

Organismus vysokoprodukční nosnice je vystaven enormnímu tlaku na činnost jednotlivých orgánových systémů. Vzhledem k finálnímu produktu – vejci – je zřejmé, že tím systémem, který je obzvláště vystaven zátěži, je reprodukční systém. Cílem našeho sdělení je připomenout a doplnit poznatky týkající se vývoje folikulů, ovulace a jejich regulace.

Základními funkčními jednotkami vaječníku jsou folikuly, zajišťující vývoj samičích pohlavních buněk – oocytů, a také produkci pohlavních hormonů. Obdobně jako u savců, také u drůbeže vznikají samičí pohlavní buňky během embryonálního vývoje. Po vylíhnutí oogeneze ustává. Z celkového počtu asi 0,5 milionu se jen malá část těchto útvarů dále vyvíjí.

V levém funkčním vaječníku kuřice se vytváří kolem 2 tisíc tzv. primordiálních folikulů o průměru menším než 1 mm. Z nich jen malý počet, cca 250 až 500, postupně roste, dosáhne zralosti a je ovulován. Primordiální folikul má jednoduchou strukturu. Jeho stěna je tvořena bazální membránou, granulózními buňkami a perivitelinní vrstvou, což je obdoba zona pellucida u savců. Uvnitř primordiálního folikulu je oocyt. Další vývojový stupeň představuje primární folikul, u něhož se vyvinula jedna vrstva (vnitřní) obalových buněk – theca interna. U primárních folikulů selektovaných pro další růst – prehierarchických folikulů – se vytváří vnější obalová vrstva – theca externa. Stejné struktury pak lze nalézt u folikulů největších – preovulačních.

Doc. Ing. Václav Kotrbáček, CSc.,

MVDr. Ivana Váňová, Ph.D.,

prof. MVDr. Jaroslav Doubek, CSc.,

VFU Brno

Celý článek - viz NCH 11/2018

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down