Bakteriální onemocnění hospodářských zvířat, hobby zvířat i lidí se léčí obvykle antibiotiky. Jejich nadměrné nebo nesprávné používání, ale i přizpůsobování se mikroorganismů vyvolává rezistenci bakteriálních patogenů. V chovech zvířat je proto namístě důsledně dodržovat všechny zásady a pravidla pro používání antibiotik.
Chovatelé i veterináři si jsou vědomi toho, že použití antimikrobik v chovu představuje nemalou finanční položku. Správná interpretace výsledků laboratorní diagnostiky přispívá ke správné volbě antimikrobika a jeho dávkování. Od roku 2015 v České republice funguje
v rámci Národního antibiotického programu (NAP) projekt Sledování rezistence k antimikrobikům u veterinárně významných patogenů. Jeho smyslem je podpořit chovatele skotu, prasat a drůbeže v provádění laboratorní diagnostiky a vést je k uvážlivému používání antimikrobik, přičemž testování citlivosti k antimikrobikům vybraných veterinárně významných bakteriálních patogenů je hrazené z prostředků ministerstva zemědělství.
Z vybraných veterinárních patogenů se v rámci NAP testují:
Skot – respirační a trávicí trakt: Escherichia coli, Pasteurella multocida, Histophilus somnii, Mannheimia haemolytica.
Skot – mastitidy: Staphylococcus aureus, Streptococcus agalactiae, Streptococcus uberis, Streptococcus dysgalactiae, Klebsiella pneumoniae – Klebsiella spp., Rautoella spp., Escherichia coli.
Prasata – respirační, (aj.) a trávicí trakt: Pasteurella multocida, Streptococcus suis, Staphylococcus hyicus, Escherichia coli.
Kur domácí: Escherichia coli, Enterobacter cloacae, Enterococcus sp., Staphylococcus aureus, Pasteurella multocida.
Aktuální výsledky tohoto projektu se můžete dočíst v článku MVDr. Ivany Kucharovičové a Mgr. Kateřiny Tlačbabové z antibiotického centra pro veterinární klinickou praxi Státního veterinárního ústavu Jihlava, který vyjde v květnovém čísle časopisu Náš chov.*