22.05.2001 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ricecrest Select Sale II

Na sklonku minulého tisíciletí se chov Ricecrest, Pennsylvania, USA, opět nesmazatelně zapsal do historie chovu holštýna. 26. října 2000 se téměř 700 chovatelů, šlechtitelů a příznivců chovu skotu z celého světa sešla na aukci plemenných zvířat, kterou na Ricecrest pořádali firmy ABS Global, Alta Genetics, Select Sires, The Cattle Exchange a majitelé zmiňovaného chovu bratři Dale a Fred Riceové.

Účastníkům aukce byli představeni členové dvou nejvýznamnějších rodin krav. První a nejvýznamnější rodinou je ta, jejíž zakladatelkou byla Terracelane Ideal Star (otec Harrisburg Gay Ideal). Tuto plemenici koupili bratři Riceové od svého souseda Jaye Kneppera. Její dcera po Elevationovi byla připuštěna býkem Shardale Arlinda Chief Jemini a výsledkem tohoto spojení byla Ricecrest Jemini Jayanna. Více než polovina zvířata předvedených na aukci mělo svůj rodokmen spojený s touto plemenicí. Ned Boy byl otcem její nejvýznamnější dcery – Ricecrest Ned Boy Noreen. Ta dokončila svoji maximální laktaci ve věku 8,5 roku s výsledkem 15 996 kg mléka; 4,0 % tuku a 3,0 % bílkovin. Byla první kráva na Ricecrest, která byla kontrahována jako matka býků. Dvanáct jejich synů zamířilo na inseminační stanice, včetně dvou, kteří byli prodáni do Japonska. Noreen měla tři špičkové dcery, od kterých se odvíjí současné úspěchy chovu Ricecrest. Dvě jsou dcerami Southwinda, jedna je dcerou Blackstara.

Ricecrest Blackstar Faye
Blackstar byl v době své největší slávy používán hlavně na potomstvo Mascota. Na Ricecrest se však Mascot nepoužíval, proto zde byl Blackstar použit na dceru Ned Boye Ricecrest Noreen. Výsledkem této kombinace byla Ricecrest Blackstar Faye. Její celoživotní užitkovost přesáhla 90 700 kg mléka, hodnocení exteriéru měla Excelent 90. Celkem šest synů Faye bylo prodáno na inseminační stanice, přičemž dva z nich zamířili do Japonska. Nejlepší z jejích synů byl Ricecrest Tesk Terry. Faye je také matkou dcery Eltona, která má 5 synů na inseminačních stanicích a je také matkou dcery Converse, která má dva syny na stanicích.

Ricecrest Southwind Kaye
Ricecrest Southwind Kaye a Amy jsou pravděpodobně dvě nejlepší dcery Southwinda na světě, přičemž Kaye je z této dvojice lepší. Stanovila nový standart pro matky býků na světě. Nejvyšší užitkovosti dosáhla na druhé laktaci (17 895 kg mléka; 4,14 % tuku a 3,4 % bílkovin), na kterou se otelila ve věku pěti let. Po dokončení první laktace byla intenzivně využívána v programu přenosu embryí a také byla kontrahována jako mezinárodní matka býků. 9 synů Southwind Kaye je na seznamu aktivních býků plemenářských společností v USA – ABS Global vlastní býky Brett (otec Bellwood), Lantz (Luke), Kirby (Merrill) a Roscoe (Roebuck), Alta Genetics prodává inseminační dávky Marshalla (Mandel), zatímco společnost Select Sires distribuuje sperma býka Landon (Luke). Rice (Top Gun) je u společnosti Accelerated Genetics, Lyle (Luke) působí u Trans-World Genetics a Moses (RC Matt) je ve vlastnictví společnosti Genex. Plní bratři Lantze jsou na čelních místech zahraničních žebříčků – Logan patří mezi nejlepší býky v Japonsku a Likable je 6 nejlepší býk ve Francii.
Kaye má několik vynikajících dcer, které se staly pokračovatelkami její rodiny a píší svoji vlastní historii. Ricecrest Bellwood Brianne VG-88, plná sestra Bretta, je pravděpodobně nejlepší dcerou Bellwooda na světě. V USA je jednoznačně jeho nejlepší dcerou. Na první laktaci se otelila ve věku 1 roku a 11 měsíců a zakončila ji s nádojem 18 040 kg mléka; 4,3 % tuku a 3,4 % bílkovin. Má vynikající plemenné hodnoty pro produkci: + 52 kg bílkovin a hodnota souhrnného selekčního indexu CTPI je +2152 bodů. Brianne byla prodána na chov Sandy-Valley, kde byla kontrahována jako matka býků. Byla kontrahována na 48 synů, z nichž 38 zůstalo v USA a 10 jich je v Japonsku. Nejlepší rodokmenovou hodnotu z těchto býků má Burmeister (otec Terry).
Kaye má dalších 12 dcer, které jsou hodnoceny jako velmi dobré a vyšší. Mezi nimi ční skupina 7 plných sester Lantze. Čtyři zůstaly na Ricecrest a tři byly prodány na jiné chovy. Mezi touto skupinou nejlepších dcer Luka vyniká Ricecrest Luke Lauren VG-89. Tato plemenice dokončila první laktaci s nádojem 14 316 kg mléka; 3,5 % tuku a 3,1 % bílkovin. Lauren má 26 synů v testaci a výsledky prvních synů lze očekávat již letos v srpnu. Plné sestry Lauren jsou Ricecrest Luke Leann VG-88 s osmi syny na stanicích, Luke Lana VG-86 s osmi syny v USA a dvěma v Japonsku a Luke Lori VG-87, která má stejnou užitkovost jako Lauren a má 18 synů u inseminačních společností.
Další špičkovou dcerou Kaye je dcera Mandela Ricecrest Mandel Amber VG-86. Na první laktaci nadojila 13 617 kg mléka; 3,6 % tuku a 3,0 % bílkovin. Amber je plná sestra Marshalla a má 14 synů v testu v USA a 1 v Japonsku.

Ricecrest Southwind Amy
Amy stojí tak trochu ve stínu své slavnější sestry. Na druhé laktaci nadojila přes 15.960 kg mléka s 3,5% tuku a 3,0% bílkovin. Má sedm synů u různých společností. Mezi nejlepší z nich patří Lindsay (Luke, ABS Global) a Lance (Liberty, Genex). Lindsay má tři plné sestry. Ricecrest Luke Lisa EX-90 má maximální laktaci přes 16 200 kg mléka s 4,0 % tuku a 3,2 % bílkovin a má 12 synů v testu, Luke Leslie VG-87 má 9 synů v USA a jednoho v Japonsku a konečně Luke Lynn VG-88 má 11 synů v USA a 2 v Japonsku.

Rodina číslo 2
Druhá významná rodina je na Ricecrest zastoupena od roku 1988. V tomto roce koupili bratři Riceové a jejich partner a majitel chovu Wa-Del Rick Wadel zakladatelku této rodiny – Valhala Mark Mitzy VG-86. Nejznámější a nejlepší dcerou této krávy je Wa-Del RC Blackstar Martha EX-93.
Martha je matkou 5 špičkových býků – Emerson*BL (otec Elton, majitel Select Sires), Brandon (Belltone, Select Sires), Jordan (Jed, ABS Global), Marty (Tesk, Alta Gen.) a Monte (Mountain, ABS Global). Nejlepší dcerou Marthy je Ricecrest Leadman Mandy VG-87. Tato dcera Leadmana má nižší produkci mléka, ale má vysokou produkci mléčných složek. Je matkou nejlepšího býka Kanady – Ricecrest Monday (Supersire, Semex). Po Bellwoodovi má syna Ricecrest Boone (Select Sires) a ten je plným bratrem Ricecrest Bellwood Bev VG-87, která byla v roce 1998 prodána na Ricecrest Select Sale za 31 000 $. Byla to nejvyšší tehdy zaplacená cena za zvíře na této aukci.

Výsledky aukce
Ze základního shrnutí výsledků členů dvou nejvýznamnější rodin na Ricecrest někoho nepřekvapí částky, které byly zaplaceny za nejlepší zvířata. V aukci se vydražilo 10 zvířat starších dvou let, dále 19 březích a 4 nepřipuštěné jalovice, 17 jaloviček, 6 býčků a 10 nenarozených telat. Celkem se tedy vydražilo 66 kusů v průměrné prodejní ceně 10 870 $ (přibližně 424.000 Kč; 1 $ = 39 Kč). Nejvíce zaplatili zájemci o potomstvo býků Convincer, Brett, Emerson a Decision.
Největší pozornost poutalo páté předváděné zvíře. Jednalo se o 7 měsíční dceru Convincera z Luke Lauren. Tato jalovička byla vydražena za neuvěřitelnou cenu 90 000 dolarů (zhruba 3,5 miliónu Kč). Jejím novým majitelem se stal majitel chovu Sandy-Valley. Ricecrest Convincer Carla se tak stala nejdražší mladou jalovicí, která kdy byla prodána na aukci plemenných zvířat na světě. Tato investice se ale velice rychle vrátí, protože již během svého odchovu na Ricecrest vydělala svým majitelům 30.000 dolarů na prodeji embryí a je na ni podepsána řada kontraktů na býky.
Druhým nejdražším zvířetem prodaným na Ricecrest Select Sale II byla dcera Formationa ze Southwind Kaye. Za 57 000 $ (více než 2 200 000 Kč) se Ricecrest Format Allison (foto 1) přestěhovala na známý chov Meadows Farm. Allison nadojila na první laktaci za 273 dní 9 970 kg mléka; 3,8 % tuku a 3,1% bílkovin. Byla kontrahována jako matka býků a někteří její synové již jsou v testaci.
Za 40.000 $ byly prodány dvě 11-ti měsíční dcery Convincera. Na Sandy-Valley putuje Convincer Carmen (foto 2) z Mandel Amber. Carmen má plného bratra v testu a zatím byla kontrahována na embrya za částku 10.000 $. Druhá z těchto jalovic je dcera Luke Leann a jejím majitelem se stala rodina Hoffmanových z Pennsylvanie.

Martin Platil
ABS

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down