Žijeme v podivném světě. Všichni se neustále někam ženou. Pracují, vydělávají, pak si večer pustí televizi a nadávají, jak je ten svět špatný. Když se ale podíváme na statistiky z většího nadhledu, zjistíme, že se nemáme špatně. Za posledních 20 let planeta neustále roste. Jedinou výjimkou byl rok 2009.
Na druhou stranu už nerosteme tak, jako jsme byli zvyklí. Planeta pomaličku ztrácí dech. Když proložíme data trendem, měli bychom růst kolem 2,7 %, rosteme ale jen kolem 2,5 %. To se mnoha lidem může zdát málo, ale buďme za to vděční. Růst nad 2 % je stále slušný.
Problémem je, že ten stávají růst je z velké části falešný. Rosteme podprůměrně, a to jen díky neskutečnému dopingu ze strany centrálních bank. Ty po řadu let pumpovaly do ekonomiky nekryté peníze. Nakupovaly dluhopisy, které by v případě jižní Evropy asi nikdo soudný nekupoval. Vytvářely tak umělou poptávku. Pomáhaly bankám, aby přežily bankrot Řecka. Díky tomu všemu rostly akcie a dluhopisy po celé planetě. Peněz bylo dost. Např. bilanční suma americké centrální banky se za posledních osm let zpětinásobila.
Úrokové sazby byly a v řadě zemí stále ještě jsou záporné. Takže si půjčíte a ještě vám za to zaplatí. Tak za ty půjčené peníze koupíte akcie. Ty vyskočí, takže máte hned zisk. Znovu se zadlužíte a znovu nakoupíte akcie a rozjíždí se spirála. Tudíž se nemůžeme divit, že počátkem roku 2017 vyskočily akciové indexy na historické rekordy. Probléme ale je, že v pozadí nestojí vyšší produktivita podniků, ale jen spekulace. Je to jen bublina.
Evropa ztrácí dech
Trochu odlišný obrázek získáme, když se podíváme na růst podle kontinentů a klíčových zemí. Ukazuje se, že Čína už dvacet let roste v průměru třikrát rychleji než Evropa. Dala si jednoduchý plán. V roce 2020 chce dvojnásobný HDP na hlavu než v roce 2010. Zatím se zdá, že to je dosažitelné, pokud v příštích letech poroste alespoň o 6,5 %.
Čína totiž nebyla zasažena krizí roku 2009. Podobně na tom jsou i země žijící z ropy. Statistiky za celou planetu proto nejsou až tak špatné. Mizerné jsou až ve chvíli, kdy se podíváme na růst Evropy. Řadu let Evropa nerostla. Teď sice také roste, ale pomaleji než Amerika. Amerika nám dlouhodobě ujíždí a Asie nás dohání. Postavení Evropy ve světě padá. Brusel a jeho politiky nefungují. Zaostáváme.
Mezinárodní měnový fond je ale optimistický. Čeká, že planeta bude v příštích letech svůj růst zrychlovat. V roce 2021 by měla růst o 3,9 %. Na tom je zajímavé, že Čína by podle něj tou dobou měla růst už „jen“ o 6 %, USA o 2 % a eurozóna o 1,5 %. Jak je to možné? Vypadá to trochu jak hádanka. Všechno zpomaluje, ale planeta zrychluje. Je to dáno tím, že se čeká oživení subsaharské Afriky. Ta by měla zrychlit svůj růst na dvojnásobek a navíc v ní přibude mnoho lidí. Budou to velké ekonomiky. Naopak Evropa vymírá.
Ing. Vladimír Pikora, Ph.D.
Hlavní ekonom analytického domu Next Finance
Kompletní článek najdete v NCH 4/2017