Na EuroTieru bude hlavní téma „Inovujeme živočišnou výrobu“ zaměřeno na: Konkurenceschopnost v chovu zvířat, umělou inteligenci v drůbežárnách, eliminaci krácení ocasů u prasat, přímý prodej na farmách a porážku na farmě.
Podíl hodnoty živočišné výroby na celkové zemědělské produkci Německa je významný. Konkurenceschopnost a budoucí životaschopnost chovu skotu, včetně mléčných farem, chovu prasat a drůbeže však nadále ovlivňují politické rámcové podmínky, vnitrostátní požadavky, přísné normy v oblasti dobrých životních podmínek zvířat a další faktory, což přináší řadu problémů. V souladu s tématem „Inovujeme chov zvířat“ budou moci návštěvníci veletrhu EuroTier 2024 objevit řadu vhodných řešení těchto aktuálních výzev.
Živočišná výroba
Živočišná výroba je v Německu nezbytnou součástí udržitelné a na budoucnost orientované produkce potravin, i když pro chovatele hospodářských zvířat je to náročné. Mezi protichůdnými prioritami politických a sociálních požadavků musí zemědělci najít rovnováhu mezi dobrými životními podmínkami zvířat, tržními podmínkami a ziskovostí, aby zajistili dlouhodobou konkurenceschopnost. Technické inovace mohou také přispět k tomu, aby byl umožněn produktivní chov zvířat, který je konkurenceschopný a zároveň nabízí lepší životní podmínky zvířat.
Odborníci prezentují současný stav
Jaký je současný stav konkurenceschopnosti chovu hospodářských zvířat v Německu? Zemědělská ekonomka Jana Harmsová ze Státního výzkumného ústavu pro zemědělství a rybářství (LFA) Meklenburska-Předního Pomořanska; Stefan Leuer, vedoucí odboru podnikového managementu, stavebnictví, energetiky, poradenství pro zaměstnance v Zemědělské komoře Severního Porýní-Vestfálska; a Friedrich-Otto Ripke, prezident Ústředního svazu německého drůbežářského průmyslu (ZDG), se zabývají současnou situací v odvětví mléka, hovězího, vepřového a drůbežářského průmyslu. Kromě zásadních faktorů ovlivňujících konkurenceschopnost odborníci doporučí úpravy, které lze ještě provést, a představí, co úspěšné farmy dělají lépe a jak mohou inovace v oblasti automatizace a digitalizace přispět ke zvýšení konkurenceschopnosti, a v konečném důsledku jakou produkční strategii mohou chovatelé hospodářských zvířat sledovat, aby si zajistili svou budoucnost.
Odpovědi odborníků
DLG Spotlight „Chov prasat bez krácení ocasů“ si klade za cíl představit řešení z tohoto odvětví a diskutovat o příkladech osvědčených postupů z různých zemí. Zaměření slouží také ke zvýšení povědomí o této problematice, aby se investice do infrastruktury, správy a marketingu zvířatům i lidem dlouhodobě vyplatily. Téma „Přímý farmářský prodej a porážka na farmě“ se zaměří na mobilní porážku a zdůrazní její ústřední roli v přímém prodeji zemědělských produktů na farmě. Vypracování úspěšné strategie umožňuje zemědělcům uvádět na trh produkty přímo z farmy, což posiluje vztah mezi producenty a spotřebiteli a může přinést ekonomické výhody. V pátek 15. listopadu se návštěvníci veletrhu dozvědí, jak lze přeměnit ustájení hospodářských zvířat na vertikální zemědělská zařízení. A zpracování biologického odpadu z domácností a potravinářského průmyslu na výživné krmivo pro zvířata může zemědělcům také nabídnout konkurenční výhodu.
DLG-Mediaservice*