16.01.2017 | 03:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Robotizace dala farmě v Pavlišově nový systém řízení

Jak se změnil management mléčné farmy o 180 dojnicích, která jako první v republice instalovala dojicí robot MIone od společnosti GEA? Co přinesl řízený pohyb stáda se selekčními brankami pro stáj, kde nejsou žádná boxová lože?

Rodinná zemědělská farma Františka Šimka začala hospodařit v roce 1992, kdy otec František a dva synové Miloš a Michal zrestituovali část areálu a pozemky po JZD Úpa v rodné obci Pavlišov, která je dnes součástí Náchoda. Dalším velmi důležitým členem týmu rodinného podniku je i Michalova manželka Nataša, která se stará o ekonomiku firmy. Rodina hospodaří na 550 ha, přičemž asi polovinu tvoří trvalé travní porosty a polovinu orná půda. Na ní se pěstuje řepka (70 ha), brambory (20 ha), krmné obilí, silážní kukuřice a jetel. Živočišnou výrobu, přesněji chov 180 dojných krav, ale i masné stádo o 60 matkách, má na starosti Miloš Šimek. „Zatímco bratr Michal se věnuje polaření, já mám spíše vztah ke zvířatům. Dříve jsme chovali také prasata, ale od toho jsme před deseti lety upustili,“ uvedl Miloš Šimek a prohlídka nové robotické farmy mohla začít.

Mléko se prodává prostřednictvím mlékařského odbytového družstva Viamilk CZ do německé mlékárny Müller. Užitkovost stáda, které prochází převodným křížením na plemeno montbeliarde, je 7500 kg při 4,2 % tuku a 3,49 % bílkovin. Třináct předchozích let dojili u Šimků dvakrát denně 6 až 7 hodin na autotandemové dojírně Westfalia 2 x 3 stání. To se muselo již každopádně změnit. Proto se bratři Šimkovi jeli inspirovat do zahraničí. V plánu byla přístavba kruhové dojírny nebo robotická stáj. Brzy v jejich představách zvítězily roboty – jen se rozhodnout pro správný typ. Po řadě úvah o dobrovolném systému návštěv robotů se jim nakonec více zalíbil systém řízeného pohybu stáda, jenž někdy také nazýváme nuceným pohybem zvířat. A rozhodnutí rozhodně nelitují. „Selekční branka rozhoduje, jestli se má zvíře dojit či nikoli, takže žádná dojnice neblokuje robota. To v praktickém důsledku z hlediska vytíženosti, či chcete-li průchodnosti dojicího systému znamená, jako by byl instalován jeden automatický dojicí box navíc,“ hned jmenoval Miloš Šimek jednu z výhod.

Celý článek najdete v NCH 1/2017

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down