Společnost AGRO-partner, s. r. o., Soběslav, uspořádala na TV Zemědělec konferenci s názvem „Co byste měli vědět, než podáte žádost ve 12. dotačním kole Programu rozvoje venkova v oblasti chovu skotu“. Konferencí provázela zástupkyně společnosti Kamila Šestáková, která se zaměřuje především na plánování a přípravu projektů v týmu Podpory řízení farem. Spolu s ní moderoval Petr Gondek, ředitel Divize stájových technologií z téže firmy.
Konference se věnovala problematice přípravy investičních projektů a podávání žádostí v rámci 12. kola PRV, společně s firmou AGRO-partner se účastnila i společnost Agroteam CZ, s. r. o.
Po úvodním představení společnosti AGRO-partner se slova ujal její jednatel Tomáš Hrůša, který tvrdí, že zájem o investice do chovu skotu, i samotnou automatizaci, se s každým dotačním kolem zvyšuje. „Dříve se o toto řešení zajímali chovatelé především z důvodu řešení nedostatku pracovní síly, dnes je to spojené s udržitelností farmy. Automatizace totiž znatelně zlepšuje celkovou ekonomiku farmy a přidanou hodnotou je snížení závislosti na čím dál dražší a méně dostupnější pracovní síle. Oproti minulým letům řešíme mnoho projektů i pro velké farmy. Pokud srovnávám Českou republiku s vyspělým evropským trhem, trochu jsme z hlediska robotického dojení zaspali. U nás dojí roboty pět až šest procent krav, ve vyspělých státech i 40 až 70 % dojnic. Bohužel se v našich chovech objevuje řízený pohyb, a my ze zahraničí víme, že dnes tam tato varianta téměř zmizela. Je to slepá cesta,“ uvedl Hrůša. Jak dodal, první robotické dojicí technologie byly představeny téměř před třiceti lety, v České republice se první objevily před bezmála dvaceti lety. „S příchodem robotů rozhodně chovatel neztratí přehled o stádě, naopak získá velké množství informací a efektivní řízení stáda bez ohledu na počet krav,“ je přesvědčen Hrůša.