30.03.2023 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rosalia ohrožuje španělská prasata

Španělsko se jeví jako země zaslíbená pro chovatele prasat, jelikož v posledních letech zažívá boom v produkci vepřového masa. Africký mor prasat je ve Španělsku pod kontrolou, avšak na obzoru se objevila nová hrozba v podobě viru Rosalia.

Přes dva roky se ve Španělsku objevuje nová varianta prasečího reprodukčního a respiračního syndromu (PRRS) Rosalia. Způsobuje více problémů než dřívější kmeny PRRS. 

Více než 30 let čelí chovy prasat výzvám PRRS. Virus je známý tím, že má různé typy a varianty, protože stále dochází k mutacím a rekombinacím. Různé varianty jsou silnější nebo slabší nebo vedou k méně či více klinickým příznakům. Jedním z nejnovějších členů rodiny PRRS je vysoce patogenní varianta Rosalia nalezená ve Španělsku, která vede k vyšším úhynům a problémům s plodností u prasnic, k mrtvě narozeným selatům a k úhynům selat a prasat ve výkrmu. 

Obtížná kontrola

Po desetiletích zkušeností průmyslový chov prasat zjistil, že virus PRRS je obtížné kontrolovat. Kromě toho, že je virus nestálý, umí manipulovat s imunitním systémem, v důsledku čehož trvá dlouho, než zvíře dokáže virus samo překonat. Navíc vysoká hustota prasat a velký stupeň rozšíření uvnitř populace prasat ztěžují boj s virem. To je důvod, proč lze různé druhy PRRS nalézt po celém světě, v mnoha chovech prasat.

Španělsko není jedinou zemí hlásící relativně novou odrůdu PRRS. V USA způsobuje kmen 1-4-4 mnohem větší problémy na farmách než dřívější podtypy viru. Zhruba před deseti lety se navíc v Bělorusku objevila varianta Lena a v Číně byly též popsány vysoce patogenní varianty.

Kombinace typů

V rodině PRRS existují 2 typy: evropský a americký. Evropský typ je pro plíce selat mírnější než jeho americký protějšek. Problémy s prasnicemi, například předčasný porod nebo slabá selata, jsou u obou typů podobné.

V rámci těchto typů existuje mnoho variant, protože virus pokračuje v mutaci a rekombinaci. Španělský výzkum Rosalie ukazuje, že se skládá ze čtyř různých variant virů PRRS. Nejvyšší podíl pochází z italské varianty PR40, která byla nalezena v roce 2014. Tato varianta je vysoce patogenní a vyvolává podobné klinické příznaky jako Rosalia. Je pozoruhodné, že byl také nalezen malý zlomek korejské varianty. Veterináři nakonec pojmenovali virus Rosalia po španělské zpěvačce.

Vyšší úhyn

Situace ve Španělsku je vážná. Nová varianta je vysoce patogenní s vyšším výskytem úhynů a potratů u prasnic, s vyšším podílem mrtvě narozených selat a vyšším úhynem selat než u dřívějších variant PRRS. Konkrétně na farmách to představuje o 10–30 % vyšší úhyn u odstavených selat a o 5–10 % vyšší úhyn u prasnic.

V některých oblastech vzrostl podíl nestabilních farem s PRRS z 12 % na téměř 40 %. Obvykle k návratu do stabilnější situace dochází několik měsíců po propuknutí, ale u Rosalie k tomu dochází až po půl roce. A problémy nejsou u konce. Jelikož vysoce patogenní virus poměrně rychle mutuje, může nová infekce prorazit nově získanou imunitou například do roka.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down