Na okraji Českomoravské vysočiny najdeme městys Lysice patřící do okresu Blansko. Městečko v malebné krajině má dlouholetou historii, poprvé je připomínáno kolem roku 1308. Na jeho kraji sídlí zemědělský podnik obhospodařující 2155 hektarů zemědělské půdy – ZEAS Lysice, a. s.
Podle slov ředitele podniku Ing. Jiřího Šafáře spadají pozemky do 20 katastrů s mnohdy rozdílnými nadmořskými výškami: „Obhospodařujeme pozemky ležící v nadmořské výšce od 350 do 650 metrů,“ upřesňuje ředitel podniku. Z této plochy přitom připadá 1488 ha na ornou půdu, 587 ha zabírají trvalé travní porosty a 80 hektarů intenzivní sady, zaměřené na pěstování jabloní, rybízu, jahod a hrušek.
Na orné půdě se pěstuje zhruba 405 ha pšenice, 115 ha žita, 85 ha ozimého ječmene a 30 ha ječmene jarního (tato plocha není souvislá, ale jsou to protierozní pásy v kukuřici). Řepku najdeme na výměře 230 hektarů a kukuřice je na letošek plánována v rozsahu až 340 hektarů.
Zhruba 77 hektarů připadá na cukrovku. Jak říká představitel podniku, je to téměř strop výměry, které mohou díky zpřísnění erozních pravidel pro řepu dosáhnout. Historicky zde bývalo i přes sto hektarů této plodiny, okolo roku 2000 také jenom třicet.
„V posledních letech jsme kvůli situaci se suchem i nutnosti dodržování protierozních opatření nuceni upustit od speciálních plodin, jako jsou hrách, hořčice nebo olejný len, které jsme pěstovali jako osivářské porosty. O jejich plochu navyšujeme plochy kukuřice, senážního žita a směsek. Musíme mít krmení pro skot i pro bioplynku s výkonem 548 kW,“ vysvětlil Ing. Šafář a dodal, že se oproti minulým letům snížila i výměra pšenice. „Pokud by se krmná základna stabilizovala, což bohužel nevypadá, k pěstování hořčice a lnu bychom se vrátili,“ komentuje ředitel společnosti.
Situace je přitom taková, že v podniku dochází všechny zásoby objemného krmiva a aktuálně se musí nakupovat i obilniny pro zajištění krmné dávky zvířat.
V posledních letech se v Lysicích dostává na výsluní pěstování luskovinoobilných směsek, letos se jich zaselo zhruba 75 hektarů.