02.11.2018 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozhovor s Gustavem Hodboděm, předsedou rady plemenné knihy gasconne

Jak Dlouho jsem se rozhodoval, které plemeno zvolit. Hledal jsem masné plemeno, které by obstálo v kopcovitém terénu v Podkrkonoší, což toto plemeno gasconne je ideální. Velkou měrou u mě rozhodlo i snadné telení a vynikající péče matek o narozená mláďata, tato vlastnost se projevuje již také u prvotelek. Porody probíhají spontánně s minimální pomocí. Výtěžnost masa plemene je vysoká, s minimem protučnění. Zvířata jsou povolná a snadno ovladatelná, což umožňuje dobré přehánění stáda po pastvinách a manipulaci při inseminaci nebo vážení.

  Lze chovat toto plemeno také intenzivním způsobem?

Gasconne je rustikální plemeno vhodné právě do kopcovitého terénu, kde by jiná intenzivní plemena nedosahovala požadovaných výsledků a mohla by mít potíže hlavně s končetinami. Intenzivní způsobem je vhodné vykrmovat zástavové býky.

 O co se snažíte ve vlastním chovu?

V chovu zajišťuji reprodukci z 60 % inseminací francouzskými býky. Vhodnost býků konzultuji Ing. Jaroslavem Burdou. Zbytek březosti krav zajišťuje plemenný býk. Každý rok připravuji několik býků pro základní výběry – odchov u chovatele, kde jsem 100% úspěšný. Býci z inseminace se do jiných chovů zařazují lépe z důvodů nepříbuznosti a dobrým plemenným hodnotám.

S vlastními odchovanými býky se opakovaně zúčastňuji Národní výstavy hospodářských zvířat v Brně. V roce 2017 se býk ZGS 286 Carát z Libštátu, stal národním vítězem v kategorii mladých býků. Jalovice se ve 100 % uplatňují jako chovné.

 

 Kam byste chtěl plemeno nasměrovat v ČR? Máte s plemenem nějaké záměry?  

Plemeno gasconne je méně početné a propagaci v daném regionu dělám hlavně dobře vedeným hospodářstvím. Jsem rád, že po konzultacích se velké procento začínajících chovatelů posléze rozhodlo pro toto plemeno a jsou následně se svým chovem gasconne spokojeni. Mnoho z nich jsou drobní zemědělci, kteří chovatelskou činnost provozují jako vedlejší, a těší je, že toto plemeno s dobrými výsledky zvládnou. Pro ty, kteří využívají plemeníky gasconne ke křížení, je benefitem především snadnost porodů.

S předsedou klubu Petrem Bernardem připravujeme propagační předměty a veškerá příprava zvířat již směřuje k hlavní chovatelské akci v roce 2019 Národní výstavě hospodářských zvířat v Brně, která se bude konat od 12. do 15. května 2019. Každý rok přivítáme několik dalších členů do našeho chovatelského klubu. Tímto se těším na setkání s dalšími chovateli a příznivci chovu gasconne.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down