08.08.2017 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozhovor s Jindřichem Terčem

...předsedou Klubu chovatelů plemene galloway.

Proč právě galloway? Co byste u plemene vyzdvihl?

 Při výběru plemene nás v minulosti přesvědčily vlastnosti, které jsme postrádali u jiných plemen. Jeho extenzivní způsob chovu byl na prvním místě. Dodnes hodnotíme výběr plemene jako správný. Celoroční pobyt na pastvinách, pouze s možností přirozeného úkrytu v remízcích dává tomuto plemeni jeho jedinečnost a nám konkurenceschopnost. Jeho nenáročnost a bezkonkurenční schopnost vyprodukovat kvalitní maso i na méně bonitních pastvinách oceňují naši zákazníci denně při jeho konzumaci.

Lze chovat toto plemeno intenzivně(ji) nebo jde vždy jen o hobby?

Dlouhou dobu převládá názor, že jde o hobby plemeno. Není to dáno přesně typem plemene, ale spíše přístupem chovatelů k chovu jako takovému. Galloway je ryze masné plemeno a jistě má na pestré škále více než dvacítky chovaných masných plemen u nás nezastupitelnou roli.

Osobně jsem navštívil velmi intenzivní způsob chovu v Německu, výrazně se odlišoval od ostatních chovů jak zatížením, způsobem výkrmu i genetikou. Galloway má mnoho výrazných pozitivních vlastností. Pokud je cílem výrazná produkce masa, velmi odlišný způsob výkrmu nebo jiné zájmy, určitě jsou na toto vhodná jiná plemena, která dokážou uspokojit náročnost chovatele daleko více než galloway. Galloway má své místo, svůj styl a způsob.

 

Kam byste chtěl plemeno nasměrovat v ČR? Máte s plemenem (klubem) nové záměry – jaké?

Jako každé plemeno i galloway se vyvíjí a mění. V ČR se chová přes 20 let.

V zahraničí jsou tlaky na komercializaci plemene. Předpokládám, že tento trend se blíží i k nám. Chov skotu a galloway není výjimkou, je založen na ekonomické otázce.

Galloway je konkurenceschopný i bez intenzivního způsobu chovu. Jeho kvalita masa je velmi vhodná ke křížení. Propagace masa, jeho kvality a chuti je určitě prioritou. Zároveň rozšíření chovů galloway v ČR je cestou, o které bychom měli přemýšlet.

 O co se snažíte ve vlastním chovu?

Ve svém chovu kombinujeme právě čistokrevný chov a křížení na maso. Jedině kvalitní populace je předpokladem úspěchu. Poslední roky využíváme inseminaci v chovu, to je jeden ze způsobů, jak vytvářet kvalitní genetiku.  Kříženci končí ve vlastní bourárně. Výzvou do budoucna je udržet si spokojené zákazníky jak při návštěvě naší prodejny, tak zákazníky, kteří si odváží plemenné jalovice a plemenné býky.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down