Dne 27. září 2024 jsme se rozloučili se skvělým člověkem Ing. Janem Šedou, původním spoluzakladatelem firmy AgroKonzulta, s. r. o., Žamberk.
S Ing. Janem Šedou jsme se poznali ještě v dobách, kdy existoval Výzkumný ústav výživy zvířat v Pohořelicích, tedy před založením firmy AgroKonzulta. Vždycky měl zájem o výsledky pokusů prováděných v Pohořelicích jak u skotu, tak u prasat tak i drůbeže.
Osobně jsem si na něm považoval trik, který zavedl při optimalizaci krmných dávek – do programu vkládal simplexovou a duální simplexovou analýzu. Podobný matematický problém, pokud se v praxi používá, dá vždycky výsledek „nelze řešit“. Jejich program vždycky přinesl nějaký výsledek a naznačil uživatelům, kde je asi chyba. Další pokrok v optimalizaci krmení zvířat přinesla spolupráce s Milanem Hricinou, který dokázal uživatelům na dálku odstranit problémy a opravit program bez nutnosti jezdit na farmu.
Jan Šeda razil myšlenku, že pro vývoj jeho optimalizačního programu potřebuje experimentální činnost: „Jen data podložená výsledky experimentů jsou pro praxi použitelná.“ Honza koordinoval činnost skupiny, která vytvořila program nazývaný Katalog krmiv. Pro jeho tvorbu využil výsledky analýz všech skupin pro řízení výživy skotu v ČR a analýzy jejich laboratoří. Aktivně se zapojil do výzkumných projektů potřebných pro použití v jejich programech určených pro optimalizaci krmných dávek skotu (KDS) nebo pro optimalizaci živin v krmných směsích pro většinu hospodářských zvířat (OKS). Je třeba ocenit nápad Ing. Jana Šedy a Ing. Františka Mikysky poskytovat jejich programy studentům zemědělských středních škol a vysokých škol zdarma. Tento počin zlepšil kvalitu výuky předmětů v krmivářství na všech univerzitách (Praha, Brno a České Budějovice).
Před rokem 1958 platilo pravidlo, že kdo chce jít studovat střední školu musí se nejdříve vyučit v oboru a pak může jít na SZTŠ (Střední zemědělská technická škola). Honza začal jako učeň na učilišti ve Vysokém Mýtě a pak vystudoval Střední zemědělskou školu v Lanškrouně. Když tato škola pořádala setkání absolventů u příležitosti 100 let od založení, byl na odbornou část pozván k vystoupení společně s tehdejším ministrem zemědělství Ing. Josefem Luxem.
Jan Šeda pracoval v Plemenářském podniku Potštejn, jako hlavní zootechnik na Státním statku Mladkov, Státním statku Králíky a JZD Nekoř. Po dálkovém studiu na Vysoké škole zemědělské v Brně přešel na KÚOS Žamberk jako zootechnik krmivář a následně jako vedoucí střediska řízené výživy skotu. Ing. Jan Šeda byl člověk, který žil zemědělstvím. Byl dlouholetým členem okresní Agrární komory a stál u jejího zrodu v okrese Ústí nad Orlicí.
V rámci Ministerstva zemědělství se aktivně zapojil do problému poradenství a výchovy či dalšího vzdělávání zemědělských poradců. Společně s Ing. Františkem Mikyskou založili firmu Agrokonzulta-poradenství, která skutečně radila zemědělcům v praxi. On sám také zemědělství prezentoval nejen v AgroKonzultě Žamberk, jejíž byl zakladatelem, ale také na farmě Dolní Dvůr, kde hospodařil se svou rodinou. Byl také výraznou osobností v oblasti prodeje zemědělských strojů, určených ke zlepšení využití krmiv. Společně s prof. MVDr. Ing. Petrem Doležalem se pustil také do problematiky efektivního využití pivovarského mláta s velkým úspěchem v praxi.
V obřadní síni Ústí nad Orlicí se sešlo mnoho kolegů, kteří si považovali za čest osobně se účastnit posledního rozloučení s ním a setkat se také s jeho rodinou (4 synové) a pracovníky AgrokKnzulty.
Sešli jsme se tam, abychom na tomto místě uctili památku člověka, kterého většina z nás znala jako pracovitého muže s velkým rozhledem, předvídavostí a zdravou ctižádostí. Byl to člověk, který celý život žil zemědělstvím, jemuž se věnoval s plným zaujetím. Ing. Šeda byl hlavním hybatelem dění a vizionářem, jak v AgroKonzultě, tak doma na farmě v Helvíkovicích.
Jan Šeda financoval výzkumné projekty v oblasti pěstování pastevních porostů, přísevu trav do picninářských ploch apod. Jeho přínos byl vždycky v tom, že nabízel k řešení témata, která mají nadějí být používaná v praxi. Honza měl širokou základnu známých a spoluřešitelů na různých projektech. Nás překvapoval jeho úspěch v chovatelství, kde na celostátní výstavě v Brně získal nejvyšší ocenění Zlatou plaketu pro nejlepší vystavené zvíře. Tento úspěch jej donutil k tomu, aby uspořádal AF Mendelu v Brně kurz s názvem Jak předvádět zvířata na výstavě.
Ani v seniorském věku si Jan Šeda nedovedl představit, že by vypadl z běžného pracovního rytmu, ještě letos na jaře rozdával své rady a pokyny po telefonu. Zajímal se o projekt, který zahrnoval použití genetiky (tzv. microarray) při hodnocení zvířat. Dalším, čím překvapil, byl vývoj obojku pro pasená zvířata. Na pastvě obojek omezoval pobyt zvířat přesně v místech, kde byla pro ně v daný den k dispozici dostatečná pastva.
Když jsme se naposledy setkali na Mendelově univerzitě, diskutovali jsme na téma kontroly hmotnosti zvířat na pastvě za použití 3D kamer umístěných na dronech. Nikoho z nás by nenapadlo, jak rychle se vše může změnit. Dne 21. září 2024 „Pan krmivář“ Ing. Jan Šeda zemřel.
Čest jeho památce!
Ladislav Zeman
Petr Doležal
František Mikyska
a Milan Hricina
*