20.12.2000 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rusko hodlá zavést státní monopol na produkci a export kaviáru

Rusko má v plánu zavést počínaje rokem 2001 státní monopol na produkci a export kaviáru. Cílem tohoto opatření je učinit přítrž pytlačení, které devastuje jeseteří populaci a v některých oblastech dalece přesahuje úlovky koncesovaných rybářů.

Pytláci ze zoufale chudých vesnic po celém Rusku líčí sítě na jesetery, na prodeji jejichž jiker vydělávají mnohonásobek průměrného měsíčního platu. Pytláky je obtížné přistihnout a kaviár je velice cenným artiklem, takže nezákonný rybolov, pašování a prodej této lahůdky jsou velice výnosné. Jeseteří populace v Kaspickém a Azovském moři se scvrkla z 15 miliónů kusů v roce 1995 na čtyři milióny v letošním roce.
Kromě pytlačení má úbytek jeseterů na svědomí také znečištění životního prostředí a moří. Jen v severokaspickém regionu samém vylovili podle údajů Kaspického výzkumného ústavu pro rybolov pytláci více než 10 000 tun jeseterů ve srovnání s pouhými 700 tunami vylovenými koncesovanými rybáři. Podle jiných odhadů je množství upytlačených jeseterů ještě vyšší.
S myšlenkou zavedení státního monopolu na produkci a export kaviáru přišel zmocněnec ruského prezidenta v Jižním federálním okruhu Viktor Kazancev. Toto opatření, které by mělo vstoupit v platnost v roce 2001, by zamezilo nezákonnému prodeji kaviáru na luxusní zahraniční trhy a zajistilo by zvýšení příjmů plynoucích do státní pokladny. Rusko v loňském roce oficiálně vyvezlo kaviár za 25 miliónů dolarů, zatímco hodnota exportu upytlačenéhokaviáru se odhaduje na 250 miliónů dolarů.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down