Do roku 2024 ruská vláda předpokládá investici přes 800 miliard rublů do několika stovek exportně orientovaných zemědělských projektů. Země chce podpořit svůj obilnářský sektor, export drůbeže a krmivářský průmysl. Cílem Ruska je do roku 2030 vyvážet milion tun drůbeže ročně.
Od potravinového embarga z roku 2014 Rusko ztratilo téměř veškerý dovoz potravin z USA, Evropské unie a několika dalších zemí, což mělo za následek nedostatek některých produktů a inflaci cen potravin. Díky dotacím a specializovaným projektům se ruským zemědělským společnostem podařilo splnit proklamované cíle potravinové bezpečnosti ve většině segmentů živočišného výroby s výjimkou produkce mléka. Rusko dokonce usiluje o vývoz některých komodit.
V nadcházejícím desetiletí bude Rusko potřebovat více obilí, aby nasytilo rozšiřující se chov drůbeže, protože země je na cestě ke zvýšení exportu drůbeže. „V současnosti vyvážíme asi 300 000 tun drůbeže ročně. V roce 2025 je naším cílem zvýšit toto číslo na 700 000 tun a do roku 2030 dosáhnout 1 milionu tun,“ uvedla Galina Bobylevová, generální ředitelka Ruské unie producentů drůbeže. Očekává se, že vývoz ruského krůtího masa se v nadcházejícím desetiletí zčtyřnásobí, protože Rusko se pravděpodobně stane druhým největším světovým producentem krůtího masa s relativně nízkou domácí poptávkou. „Vzhledem k nárůstu objemu výroby a otevření nových trhů se ruský vývoz krůtího masa může do roku 2030 vyšplhat až na 35 000 tun ročně,“ předpovídají experti z Agroexportu. Největší perspektivu pro umístění objemu ruského vývozu drůbeže, konkrétně exportu krůt, má podle Agroexportu Afrika, Jižní Afrika, ale i Asie a Blízký východ.
Zdroj: All About Feed, vol. 29, 10/2021.*