Předpokládá se, že produkce a spotřeba drůbežího masa v Evropě bude i nadále růst, ale výkonnost bude nižší než v posledním desetiletí. Podle prognóz v nejnovějším zemědělském výhledu EU na období 2021–2031, který zveřejnila Evropská komise, se očekává, že produkce drůbežího masa v Evropské unii (EU) se v příštím desetiletí zpomalí.
Zpráva uvádí, že v reakci na zpomalující se nárůst spotřebitelské poptávky se produkce drůbežího masa v letech 2021 až 2031 zpomalí na nárůst 0,4 % ročně z 2,6 % zaznamenaných v letech 2011 až 2021.
Dlouhodobě rostoucí sektor
Za poslední desetiletí vzrostla spotřeba drůbeže v EU o 2 %. Očekává se však, že tempo růstu spotřeby také zpomalí a v nadcházejícím desetiletí klesne z růstu 2 % ročně na 0,5 %. Očekává se, že do roku 2031 bude spotřeba na obyvatele činit 24,8 kg oproti 23,5 kg v loňském roce. Zpráva uvádí, že hlavními hnacími silami tohoto růstu bude vnímání drůbežího spotřebiteli jako zdravější než jiné maso a jeho snadná příprava. Maso brojlerů v současné době představuje 82 % produkce drůbežího masa v EU, zatímco krůtí maso tvoří 14 % a kachní maso 3 %.
Vyváží se i dováží
Zatímco vývoz drůbežího masa z EU se v posledním desetiletí mohl každoročně zvyšovat o 3,7 %, komise při pohledu do budoucna předpovídá, že drůbežářský průmysl bude čelit větší konkurenci a že podíl EU na celosvětovém obchodu s drůbežím masem by mohl do roku 2031 klesnout ze současné úrovně 16 % na 13 %. Očekává se však, že pro evropské vývozce budou existovat nové příležitosti, zejména v oblastech, jako je subsaharská Afrika, Filipíny, Kolumbie a Spojené království.
Pokud jde o dovoz do EU, bude trvat až do roku 2026, než dovážené objemy kuřecího masa dosáhnou úrovně před pandemií covid-19. Očekává se, že ceny v evropském regionu, které v posledních měsících prošly oživením, letos stagnují a poté se postupně zvyšují až do konce desetiletí.
WATT Poultry Update