Členové Klubu chovatelů francouzských rustikální plemen spolu s pracovníky Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i. v Praze Uhříněvsi nedávno uspořádali seminář k chovu dvou francouzských plemen – gasconne a salers. Ve Francii se chov těchto plemen rozšiřuje neboť nabízí nenáročnost chovu, dobré využití živin, odolnost vůči klimatickým podmínkám a výbornou kvalitu masa. Zdá se, že tato plemena by mohla najít větší uplatnění i v našich podmínkách.
Co znamená slovo rustikální? Pokud se podíváme do naučného slovníku, najdeme ekvivalenty jako venkovský, selský, lidový, hrubě opracovaný, často ve spojení rustikální nábytek. V zootechnice slovo rustikálnost zahrnuje spojení odolnosti a adaptability, které umožňují chov ve velmi tvrdých podmínkách prostředí. Jde o odolnost vůči extrémnímu klimatu, vůči změnám ve výživě, schopnost pást se i na chudé vegetaci.
Adaptovatelná plemena
Jak na semináři sdělil pozvaný francouzský host Jean-Pierre Gajan, ředitel Groupe Gascon, ve Francii chov rustikálních plemen narůstá na oblibě. Podle něho existují dva způsoby, kterým lze produkovat hovězí maso. Jednak chov specializovaných masných plemen (charolais, limousine, blonde d´Aquitaine) a extenzivní chov s využitím rustikálních plemen a právě druhá varianta je stále populárnější.
V posledních letech se totiž zvýšil ukazatel počtu krav, který dokáže uživit rodinu farmáře. Podle Gajana nyní francouzský chovatel musí se stejným počtem lidí zvládnout nejméně o 20 zvířat základního stáda více než dříve. K tomu je potřeba jednoduchost chovu, což nabízejí rustikální plemena. „Tržní podmínky se neustále mění, je dobré soustředit se na plemeno adaptovatelné. Je-li plemeno selektované na mateřské vlastnosti, lze krávy klidně použít v křížení nebo při embryotransferu jako matky specializovaných masných plemen,“ řekl Francouz.
Groupe Gascon
V tomto roce byla ve Francii založena organizace s názvem Groupe Gascon zabývající se šlechtěním a propagací plemene. Jde o nevýdělečné seskupení, které je tvořeno základní skupinou chovatelů (asi 50 % zástupců v radě), plemenářskými firmami zajišťujícími šlechtění, zpracovatelskými společnostmi (porážky), obchodníky i spotřebiteli. Jde o zcela nový projekt, který by měl hájit zájmy plemene na všech článcích řetězce.
„Chov plemene gasconne v čistokrevné plemenitbě (asi 80 %) svědčí o tom, že francouzští chovatelé jsou se současným mixem vlastností plemene spokojeni. Není problém u mladých býků dosahovat průměrného denního přírůstku ve výkrmu 1370 g. Jatečná hmotnost baby beef ve věku 12 měsíců je kolem 300 kg. Plemeno získává plusové body díky nižším nákladům na krmiva – až o 23 % oproti specializovaným masným plemenům,“ vysvětlil Jean-Pierre Gajan.
Jedinečné vlastnosti gasconne
Plemeno gasconne pochází z Gaskoňska v jižní Francii. Celková populace je asi 25 000 krav.
Plemeno se vyznačuje odolností vůči chladu i teplotám vysokým. Barva srsti telete je při narození zlatavě hnědá, postupně se zesvětluje. V zimě srst tmavne. Krávy dokáží překonat období nedostatečné výživy bez následného poklesu plodnosti. Porody jsou bezproblémové.
Dlouhověkost je další důležitá vlastnost plemene, která přispívá k ekonomice chovu.
Jak na semináři informoval Ing. Daniel Bureš, v senzorických testech (vůně, chuť, textura, šťavnatost) uskutečněných v laboratoři senzorického hodnocení masa VÚŽV se maso býků plemene gasconne v porovnání s jinými masnými plemeny a kříženci, téměř u všech charakteristik, umístilo vždy na prvním nebo druhém místě.
„Při zušlechťování plemene dbáme na měření pánevních rozměrů, abychom zachovali snadnost telení. Selekční báze je 11 000 krav, do inseminace jsou vybráni obvykle jen tři býci ročně. Exportujeme inseminační dávky do ČR (21 %), Chile (74 %) a Španělska (5 %). Přestože je plemeno poměrně malou populací, 50 % produktu se zařadí do 10 % nejkvalitnějšího masa prodávaného ve Francii. Maso získalo známku kvality Label Rouge a pod touto je prodáváno na trhu. Naším současným cílem je ponechat co nejvíce kvalitních jalovic ve Francii, protože v minulosti byl velký odliv mladého plemenného materiálu zejména do Španělska, kde se plemeno značně rozšířilo. Velká část býčku odhází na výkrm do Itálie. Chceme nyní uchovat tu přidanou hodnotu doma, neexportovat,“ dodal Francouz.
Salers
Domovinou plemene salers je oblast vulkanického ohoří v Centrálním masivu (Cantal). Jde o oblasti s extrémně širokým rozpětím teplot, velkým množství srážek a sněhu a málo dostupným pastevním porostem a z toho jsou odvozeny i vlastnosti plemene. Je zvláště ceněno pro snadné porody a to včetně jalovic. Ke ztrátám na telatech prakticky nedochází, ve Francii je vyhodnoceno jako plemeno s nejsnadnějším telením. Tento příznivý stav je dán širokou pánví, kterou zvířata disponují. Řada chovu využívá toto plemeno při přechodu z dojeného skotu na chov masného skotu a hlavně v křížení s ostatním masnými plemeny neboť krávy salers vynikají také dobrou mléčností. Salers má černou rohovinu, proto zvířata nejsou náročná na ošetřování paznehtů. Ve Francii čítá populace salers 34 668 krav chovaných v masných stádech a zařazených do kontroly užitkovosti a 2 684 krav z dojených stád.
Gasconne a salers v ČR
Klub chovatelů francouzských rustikálních plemen byl v ČR založen roku 2000, ačkoli tato plemena k nám byla přivezena již o několik let dříve. S chovem plemene gasconne se začalo v roce 1994 importem jalovic na účelové hospodářství Výzkumného ústavu živočišné výroby v Uhříněvsi. Plemeno salers bylo dovezeno o rok později. Podle prezentace současné předsedkyně Klubu chovatelů francouzských rustikálních plemen Radky Zahrádkové bylo v minulém kontrolním roce zařazeno do kontroly užitkovosti celkem 321 krav gasconne a 90 krav plemene salers (včetně kříženek). V tomto roce se uskutečnily další důležité importy. „Důkazem dlouhověkosti plemene gasconne jsou tři krávy z původního prvního dovozu 15 jalovic na farmu v Královicích (VÚŽV), které jsou dnes patnáctileté a stále v dobré kondici,“ uvedla Zahrádková, která věří, že rustikální plemena brzy získají v naší republice větší zastoupení.
K nejvýznamnějším chovům plemene gasconne se kromě VÚŽV, v. v. i. v Praze Uhříněvsi řadí chov Ing. Vöröse na Chebsku, Montážně obchodní firma , s. r. o. hospodařící na Nymbursku apod., u plemene salers jsou to chovy Kramla a Lazny na Šumavě.