01.06.2009 | 05:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rustikálnost z Francie do Čech

Plemeno skotu gasconne řazené k rustikálním masným plemenům má více předností. Vyniká odolností vůči extrémnímu klimatu a změnám ve výživě, pase se i na chudé vegetaci a dobré končetiny plemene možňují zvířatům překonávat velké vzdálenosti nepříznivým terénem. K dalším jeho pozitivním vlastnostem patří snadné telení, mateřské vlastnosti, dlouhověkost a ovladatelnost.

Růstová schopnost zvířat plemene gasconne je také na velmi dobré úrovni. V horách během letní pastvy dosahují telata bez přikrmování v období od narození do devíti měsíců přírůstek hmotnosti 1000 g/den. Plemeno se s úspěchem využívá i v křížení, a to jak v mateřské, tak i otcovské pozici, pro dobré osvalení potomstva bez zvýšení obtížnosti telení.
V České republice je toto původem francouzské plemeno již patnáct let. Prvním chovatelem byl Výzkumný ústav živočišné výroby v Praze-Uhříněvsi. Proto se právě v jeho prostorách konal v polovině dubna odborný seminář věnovaný patnáctému výročí chovu plemene gasconne v ČR.

Farma Královice

„Dovoz zvířat plemene gasconne na účelové hospodářství našeho výzkumného ústavu proběhl v době, kdy byla možnost využít státní dotace na import plemenného materiálu ze zahraničí. Primární snahou tohoto importu bylo vytvořením nukleového stáda napomoci rozšíření plemene do horských a podhorských oblastí, kde je nejlépe zužitkována jeho rustikálnost,“ řekla ve své prezentaci předsedkyně Klubu chovatelů francouzských rustikálních plemen a pracovnice oddělení chovu skotu VÚŽV, v. v. i. Praha Uhříněves Ing. Radka Zahrádková, Ph.D.
Farma Královice podle slov Ing. Zahrádkové sloužila zejména na počátku jako demonstrační pracoviště chovu masného skotu. Místní stádo je využíváno k experimentálním účelům (výzkumné projekty zaměřené na růstovou schopnost potomstva, embryotransfer, tělesnou kondici, etologická pozorování, měření pánevních rozměrů ve vztahu k obtížnosti telení, metabolický profil krve zvířat apod.) a také jako zdroj příjmů z prodeje plemenného materiálu a výkrmového skotu.
Vzhledem k podmínkám a možnostem farmy se počítá s počtem třiceti krav. Technologie chovu se podle slov Radky Zahrádkové realizuje v souladu se zásadami chovu krav bez tržní produkce mléka.

Data z kontroly užitkovosti

Podle přednášející je ke konci března 2009 zapsáno do kontroly užitkovosti masného skotu 16 chovů a 501 krav včetně kříženek, z nichž je nadpoloviční většina plemenic s podílem gaskoňské krve 88 až 100 procent. „Donedávna ale ještě převládaly kříženky, v roce 2004 bylo čistokrevných zvířat pouze 59 ze 479 kusů,“ upřesnila Ing. Zahrádková.
Snahou je u tohoto plemene zlepšit výsledky plodnosti, tedy počet živě narozených a odchovaných telat, což v posledním roce dokumentuje 95 % živě narozených telat (115 býčků a 127 jaloviček) u krav s 88 až 100 % podílem krve gasconne a 97 % živě narozených telat u kříženek (55 býčků a 51 jaloviček).
Ve šlechtitelském programu gasconne najdeme také požadavek na snadné porody (minimálně 95 % porodů hodnocených body 1 a 2 – bez účasti nebo jen s malou pomocí maximálně dvou ošetřovatelů). Od roku 2003 se podle Zahrádkové toto procento pohybuje mezi hodnotami 95,9 až 100, což odpovídá požadavkům šlechtitelského programu.
Problémy nejsou ani v růstové schopnosti telat, zevnějšku nebo výsledcích základních výběrů býků. „Aktuálně je potřeba korigovat pouze délku mezidobí, která je poměrně vysoká,“ konstatovala na závěr Ing. Radka Zahrádková.

Klíčové informace:

• Gasconne se řadí k rustikálním plemenům.
• Plemeno disponuje dobrou růstovou schopností a snadnými porody.
• V České republice se chová již patnáct let.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down