Ryby rostou jako z vody

Využití odpadního tepla z bioplynových stanic je důležité nejen z pohledu zodpovědného hospodáře, ale i z hlediska litery zákona a především výhodných finančních bonusů. V zemědělských areálech lze často zužitkovat jen malou část vznikajícího tepla, což výrazně zhoršuje ekonomickou efektivitu bioplynové stanice. Teplo, které nelze využít pro její vlastní provoz, se zčásti používá k sezónnímu vyhřívání přilehlých budov či stájí nebo k dosoušení obilovin či dřeva. Z velké části se však vypouští do ovzduší a ztráty jsou obrovské. Proto se hledají další možnosti, jak odpadní teplo z bioplynových stanic smysluplně využít.

Tak trochu zatím netradiční, ale pro oblast u Orlické přehrady příznačný způsob zvolilo ZOD 11. květen a. s. se sídlem v Milíně. Poblíž bioplynové stanice ve Smolotelech vybudovalo zařízení k intenzivnímu chovu ryb v uzavřeném recirkulačním systému. Během červnového Dne nové technologie si ho přijela prohlédnou téměř stovka zájemců z řad odborné zemědělské a rybářské veřejnosti.

„Když jsem přemýšleli, jak efektivně a smysluplně využít odpadní teplo z bioplynové stanice o výkonu 1000 kilowat, moc možností jsme nenašli,“ řekl týdeníku Zemědělec Zbyněk Fiala, předseda představenstva akciové společnosti. „Hned od začátku jsme odpadním teplem vytápěli správní budovy včetně jídelny a dílen, ale to nestačilo. Proto jsme se rozhodli vybudovat v nedalekém zařízení, které kdysi sloužilo jako kanceláře a později i ubytovna, odchovnu ryb, konkrétně sumečka afrického. A to i s ohledem na stále vyhledávanější zdravou výživu lidí. Vždyť rybí maso je velice zdravé a z mnoha hledisek, nutriční nevyjímaje, i jedinečné. Kompletní technologii včetně projektové dokumentace a zaškolení obsluhy nám dodala na klíč společnost Agrico Třeboň.*

 

Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 28.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *