30.05.2016 | 05:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rychlý růst kuřat přináší problémy

Podle MVDr. Aleny Návarové jsou brojlerová kuřata náchylnější ke stresu a infekcím. Udržení jejich dobrého zdravotního stavu napomáhá kvalitní výživa a zajištění optimálních podmínek ustájení. Právě dodržování biosekurity a welfare je jedním z nástrojů, jak minimalizovat výskyt zdravotních poruch ve výkrmu.

 

 

Současná brojlerová kuřata mají takovou rychlost růstu, že některým problémům prakticky ani nelze zabránit. Onemocnění spojená s rychlým růstem mohou být infekční i neinfekční povahy, ovšem na první pohled je nelze vždy spolehlivě určit.

K infekčním onemocněním spojeným s rychlým růstem patří například nekróza hlavice stehenní kosti, spondylitida, reovirová synovitida, infekční synovitida a onemocnění centrální nervové soustavy a periferních nervů (aviární encefalomyelitida, newcastleská nemoc, Markova choroba, sekundárně botulismus).

Naproti tomu z onemocnění neinfekční povahy je to například pododermatitida, křivice, tibiální dyschondroplazie, peróza, rotace tibie, spondylolistéze, odloučení epifýzy, svalová dystrofie, encefalomalacie a hypovitaminóza.

„Pododermatitidy (otlaky) s charakteristickými nekrotickými lézemi na nášlapné ploše běháků jsou považovány za klíčový ukazatel úrovně welfare v komerčních chovech brojlerových kuřat. Sledování výskytu pododermatitid u výkrmových kuřat ustájených na slamnaté podestýlce a na vrstvě rašeliny vyzněla lépe pro brojlery na rašelině, u nichž je minimální nález  těchto nekrotických lézí. Výskyt pododermatitid  na  porážce sleduje veterinární dozor. Na  některých  jatkách   jsou  tyto  léze hodnoceny  bodovou stupnicí podle  rozsahu. V Evropě ani  u nás  dosud  na vyhodnocení  nálezů na nášlapné ploše běháků neexistuje  jednotná metodika, každá porážka má vlastní systém hodnocení,“ konstatovala MVDr. Návarová.

Nejčastější příčinou kulhání výkrmových kuřat je nekróza hlavice stehenní kosti. Vzniká zejména při metabolických poruchách kostí, kdy poškozená kostní tkáň vytváří příznivé prostředí pro kolonizaci  patogeny, jako jsou stafylokoky, enterokoky a E.coli , které se do růstových plotének femuru dostanou krevní cestou. Dalšími predispozičními faktory jsou imunosuprese, rychlý růst v první polovině výkrmu, zanedbání welfare a stres. U pomalu rostoucích kuřat je výskyt nekrózy hlavice stehenní kosti výjimečný.*

Více se dočtete v červnovém čísle časopisu Náš chov

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down