13.04.2023 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

S CESTR Junior Teamem

Výlet do Rakouska s Junior Teamem CESTR, aneb příprava na Národní šampionát v Brně.

V dnešní době je důležité dát šanci mladým zapáleným chovatelům, studentům či i jen zájemcům o oblast zemědělství. Rozšířit obzory, a ještě více podpořit budoucí mladé zootechniky a chovatele, to byl i náš skromný cíl. Exkurze do rakouského Trabochu se ukázala být výbornou příležitostí nastínit našim juniorům tamější výstavní ruch, od péče o výstavní jalovice až po finální předvedení. Bundes-Jungzüchter Championat (Spolkový šampionát mladých chovatelů) ve Štýrsku nám představil nejen jalovice plemene fleckvieh, kterých bylo největší množství, ale i plemeno holštýnské, pinzgavské, brown swiss nebo jersey. Poměrně nová aukční hala nás nadchla svými prostory. Mohli jsme si prohlédnout stání pro jalovice, zhodnotit ostříhání a celkovou úpravu jednotlivých jalovic v porovnání s českými přehlídkami. Mycí stání společně s dojírnou přímo zbudované v hale, hned vedle ustájovacích prostor bylo velikým překvapením. Při rozchodu jsme se byli podívat i na profesionálního rakouského fotografa HaKa. Nejvíce nás ale zajímalo předvádění zvířat. Technika předvádění českého strakatého skotu byla předmětem mnoha diskusí nejen v rámci naší exkurze.

Celkem bylo v aukční hale předvedeno okolo 200 zvířat. Probíhaly zde převážně soutěže mladých vodičů, ale i soutěže jalovic v rámci jednotlivých plemen. Velice příjemnou vsuvkou bylo předvedení telátek nejmladšími vodiči. Zkušenosti nasbírané sledováním rakouských kolegů mohou nyní naši junioři uplatnit na Národní výstavě českého strakatého skotu v Brně 25. dubna 2023 a především na juniorské soutěži 22. dubna 2023.

V letošním ročníku Národní výstavy hospodářských zvířat budou chovatelé českého strakatého skotu poprvé v Brně soutěžit o titul Mladé a Starší národní šampionky. Rozhodčím bude Jože Smolinger ze Slovinska.

Další ocenění mohou plemenice získat i v těchto kategoriích:

  • Nejlepší prvotelka
  • Nejlepší kráva na II. laktaci
  • Nejlepší kráva na III. laktaci
  • Nejlepší kráva na IV. a vyšší laktaci
  • Národní mladá šampiónka (vzejde z vítězek kategorií I. a II. laktace)
  • Národní starší šampiónka (vzejde z vítězek III. a IV. a další laktace)
  • Kráva s nejlépe utvářeným vemenem
  • Kolekce krav z jednoho podniku
  • Veteránka výstavy

Ing. Hana Vlčková

Ing. Tereza Dodávková

Svaz chovatelů českého strakatého skotu

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down