Národní výstava hospodářských zvířat a zemědělské techniky v Přerově má za sebou pátý ročník. Květnová výstava dobývá evropskou prestiž, kromě jiného i díky předloňskému Národnímu šampionátu holštýnského skotu, který byl vyvrcholením Evropské holštýnské konference v Praze. Navázat na úspěch není vždy jednoduché, ale podle všech srovnání se zdá, že pořadatelská plemenářská firma Genoservic má osvědčený recept.
Po dvouleté přestávce se letos 17. května otevřely brány areálu přerovského výstaviště. Přehlídky hospodářských zvířat spolu s prezentací zemědělské techniky a technologií pro rostlinnou i živočišnou výrobu odstartovaly další ročník národní výstavy. „Po velmi vydařeném předchozím čtvrtém ročníku to byla pro nás velká výzva. Ve spolupráci s chovatelskými svazy, sdruženími a dalšími institucemi jsme připravili ucelenou přehlídku plemenných zvířat. Prezentace zemědělské techniky, krmiv a veterinárních přípravků, kterou v rámci národní výstavy zajišťuje akciová společnost Veletrhy Brno, je také rok od roku bohatší. Letos vystavovatelé zemědělské techniky, která se rozrostla i o stroje a zařízení pro rostlinnou výrobu, dokonce obsadili veškerou výstavní plochu, kterou jsme mohli nabídnout,“ uvedl ředitel pořadatelské akciové společnosti Genoservis Ing. Lumír Grussmann.
Kvalita vystavených zvířat roste
Přehlídky hospodářských zvířat v Přerově tradičně poutají pozornost chovatelů a nejinak tomu bylo i letos. „Vítáme narůstající zájem chovatelů, kteří chtějí prezentovat výsledky své chovatelské práce. Počty vystavovaných zvířat přibližně odpovídají úrovni předchozího ročníku. Ovšem rok co rok sledujeme výrazný pokrok ve kvalitě předváděných zvířat i jejich přípravě. Také letos se v hale G na přerovském předvadišti představila opravdu kvalitní kolekce holštýnského skotu, který je asi tím největším magnetem pro chovatelskou veřejnost. A pokud jde o počty představených holštýnských plemenic, dovolím si tvrdit, že v rámci republiky patří Přerov mezi největší akce tohoto druhu. Kromě toho byly vynikající i expozice masného skotu a prasat. Standardně dobrou úroveň si zachovávají také přehlídky ovcí, koz a koní, kteří dotvářejí kolorit národní výstavy,“ pokračoval ředitel.
Na prestižní chovatelské akci se představilo třináct plemen skotu, z nichž holštýnské, české strakaté a braun swiss reprezentovala plemena s mléčnou a kombinovanou užitkovostí. Zbývajících deset masných plemen pak bylo v podání aberdeen angus, blonde d Aquitaine, belgické modrobílé, charolais, galloway, highland, limousine, piemontese, masný simentál a highland. Přehlídka prasat zahrnovala představitele mateřských plemen (české bílé ušlechtilé, česká landrase) a otcovských plemen (bílé otcovské, duroc, pietrain) a hybridních linií (L 38, L 48). Ovčáci představili 14 plemen ovcí (charollais, texel, bílá alpská, oxford down, romanovská, merinolandschaf, kerry hill, suffolk, berrichone du Cher, východofríská, zwartbles, romney, původní valaška a bergschaf) a tři plemena koz (bílá krátkosrstá, hnědá krátkosrstá a burská).
Aby byla informace úplná, zbývá dodat, že koně byli představeni v pěti plemenech, z nichž nejpočetněji byl zastoupen český teplokrevník. Součástí národní výstavy byla i expozice drobných zvířat v zastoupení králíků, holubů a drůbeže.
„Dnes je Národní výstava hospodářských zvířat a zemědělské techniky na evropské úrovni. O tom, že jde opravdu o významnou zemědělskou událost, svědčí i účast ministra zemědělství Mgr. Petra Gandaloviče, který po zahájení první výstavního dne strávil na přerovském výstavišti celý den. Takový přístup oceňuji,“ řekl na závěr ředitel pořadatelské společnosti Ing. Lumír Grussmann.