26.10.2022 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

S ženou v čele

I. AGRO Oldřiš, a. s. hospodaří v severní části Českomoravské vrchoviny na 1350 ha zemědělské půdy. Chová se zde kolem 370 dojených krav. Jak v úvodu charakterizovala ředitelka akciové společnosti Helena Lossmannová, je to malá česká zemědělská firma, kde pracuje mladý kolektiv a snaží se společně o úspěch.

Obec Oldřiš se nachází v okrese Svitavy v Pardubickém kraji. Akciová společnost vznikla v roce 1997, její výhradní akcionář je ZOD Vrchy Oldřiš. Toto družstvo má dnes asi 120 členů a navázalo na činnost původního JZD „Vpřed“ Oldřiš. Jižní část pozemků leží částečně v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Půda je kamenitá a svažitá, průměrná velikost půdního bloku je 5 ha, takže hospodaření zde není vůbec snadné, jak potvrzují společně s Helenou Lossmanovou také zootechnici Vladimír Andrle a Michal Dvořák.

Louky a pastviny představují 450 ha, na orné půdě (900 ha) se pěstuje pšenice, sladovnický ječmen, tritikále, řepka, jetel, okrajově brambory a kukuřice pro potřeby výživy skotu, kterého je včetně telat celkem 1100 kusů. Český strakatý skot se chová ve třech střediscích – v Oldřiši je ustájena mléčná produkce plus odchov telat, v Borové u Poličky se nacházejí tři stáje pro mladý skot a v Pusté Kamenici se vykrmuje asi stovka býků a odchovává 125 jalovic.

Spolupráce a motivace

Úspěch tkví ve spolupráci a toho si je ředitelka podniku Helena Lossmannová velmi dobře vědoma. Proto je na podniku uplatňován osobní přístup a dbá se na motivaci pracovníků. To se vrací v podobě dobře odvedené práce v obtížných situacích, například při silážování, kdy je svědomitost pracovníků klíčová a ovlivní průběh celého roku. „Silážování je náročné pro nás pro všechny. Aby chlapi vydrželi v práci do večera, musí vědět, že si jejich práce vážíme a taky se dobře najíst. Kvalitní objem je základ úspěchu,“ vysvětlila ředitelka svou strategii a dodala, že je velice důležité, aby si rozuměli pracovníci živočišné s pracovníky rostlinné výroby. „Necítím mezi nimi nějaké rozpory, vědí, co je třeba udělat pro společný cíl,“ dodává ředitelka.

Celý článek najdete v Našem chovu 11/2022.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down