03.12.2019 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Samoobsluha v porodně

Když mají kojící prasnice ještě hlad nebo chuť, samy si řeknou, aby dostaly přidáno. Tato filozofie je základem nové technologie MamaDos od firmy SCHAUER, kterou jako první v republice využívá od konce roku 2018 Agra Řisuty, s. r. o. Ve středisku Drnek ji instalovala třeboňská společnost AGRICO, jež rakouskou firmu zastupuje na českém trhu. Po ročním provozu jsme se přijeli zeptat na první zkušenosti.

Technologie MamaDos je určena kojícím prasnicím. První tři dny má prasnice dostatek mléka pro všechna selata, postupně však u ní začíná jeho produkce klesat, přitom rostoucí selata ho požadují čím dál více. Aby se tento stav neodrážel ve špatné kondici matek, je třeba jejich krmnou dávku postupně zvyšovat. A to MamaDos umí. Každá prasnice si sama reguluje množství krmiva ťuknutím do nerezové sondy, která je umístěna ve svodu dávkovače krmiva do koryta. Denní dávku určuje počítač na základě krmné křivky přidělené jednotlivé matce podle kondice nebo počtu narozených selat.

„U původního objemového dávkovače se musela jednotlivým kojícím prasnicím podle krmné křivky ručně zvyšovat nebo snižovat krmná dávka,“ popisuje minulý stav vedoucí živočišné výroby Pavel Vicenec. „Bylo to velice náročné na lidskou obsluhu, pokud prasnice nežrala, musela obsluha krmnou dávku snížit, když ubrala pozdě, zůstávaly zbytky v korytech a ty se musely opět ručně vybírat. Tento stav ztěžoval ošetřovatelům práci a navíc prodražoval ekonomiku provozu. Proto jsme se rozhodli krmnou technologii v porodně vylepšit. Byl jsem se na MamaDos podívat v Rakousku ve dvou chovech a opravdu mě tato technologie uchvátila. A tak jsme ji na podzim roku 2018 instalovali i u nás u všech 54 porodních míst.“*

Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 49.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down