26.10.2001 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Šampiónem PragaAgra se stal beran Hanibal

Více než 250 zvířat celkem 23 různých plemen ovcí a koz se představilo odborné i laické veřejnosti na 2. celostátní výstavě ovcí a koz v Praze – Letňanech. „Zdejší výstaviště poskytuje dostatečné zázemí a prostor pro prakticky největší výstavu ovcí a koz v republice, proto zde můžeme představit skutečné téměř všechna plemena těchto hospodářských zvířat chovaná na našem území,“ sdělil týdeníku Zemědělec ing. Vít Mareš, ředitel Svazu chovatelů ovcí a koz.

Na předvadiště tak premiérově nastoupila například německá černohlavá ovce, což je polojemnovlnné krátkovlnné bezrohé plemeno s masnou užitkovostí, které vzniklo křížením plemen hampshire, oxford down, shropshire a suffolk. Chová se ponejvíce v severním a západním Německu a Rakousku a je vhodné zejména pro křížení s kombinovanými plemeny. Své obdivovatele měla i původní valaška – hrubovlnné plemeno s trojstrannou užitkovostí ze skupiny ovcí cápových. Ovce mohou být bílé, černé i skvrnité, berani jsou rohatí a bahnice bezrohé. Toto originální plemeno se covalo salašnickým způsobem v oblastech severní Moravy a na Slovensku.
Po celé tři dny, kdy výstava probíhala, se v předvadišti i v expozicí hodnotilo a oceňovalo podle jednotlivých skupin plemen – tedy kombinovaných, masných, ale i specializovaných. V sobotu pak proběhlo slavnostní vyhlášení, jehož hvězdou – šampiónem 2. celostátní výstavy ovcí a koz, ale i šampiónem masných plemen ovcí se již podruhé stal beran plemene suffolk, linie Hanibal ze šlechtitelského chovu Pavla Sokola z Rychnova u Jablonce nad Nisou (pozorní čtenáři si jistě vzpomenou, že o tomto chovu jsme psali v Zemědělci č. 31/2001). Pavel Sokol s manželkou s z Letňan odváží i cenu nejlepší kolekci plemene suffolk. Vítězem 2. celostátní výstavy ovcí a koz a zároveň nejlepší kolekcí specializovaných plemene a nejlepší kolekcí ovcí PragaAgro 2001 se staly východofríské ovce Rudolfa Vichery z Pertoltic u Mimoně.
Ani kozy a kozli nezůstali v Letňanech zkrátka – šampiónem se stal hnědý krátkosrstý kozel ze ZD Žernov, nejlepší kolekcí chovu koz se staly bílé krátkosrsté kozy ze ZD Příluka. Celkem bylo v kategorii ovcí a koz uděleno 18 cen. „Myslím si, že tato výstava plní svůj účel,“ řekl Vít Mareš. „Chovatelé mají možnost porovnat mezi sebou zvířata a návštěvníci z Prahy zase vidí, že chovatelé nejsou jenom notoričtí stěžovatelé, jak je často prezentují společenská média. I když má PragaAgro ještě poměrně daleko do výstav podobného typu v Paříži či Berlíně, svoji existenci do budoucna snad již obhájila.“

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down