23.01.2005 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Šampióni prožili víkend v klecích

Výstaviště Lysá nad Labem si může zapsat do seznamu letošních aktivit první kladný zásah – akce nazvaná Náš chovatel 2005 totiž byla bez jakékoli diskuse úspěšná. Na vysloveně pracovní víkend dorazilo do města, existujícího oficiálně od roku 1291, přesně 2497 zvířat z celé České republiky. A slavní vítězové i čestně poražení dokázali přitáhnout diváky. Hlavní dodávku živých exponátů v klecích zařídily jednotlivé organizace Českého svazu chovatelů ze Středočeského kraje. A právě ty se spolu utkaly v prestižní soutěži. Měla tři kategorie podle tří prezentovaných základních odborností.

Na „holubím poli“ porazil Nymburk o šest bodů Prahu – západ, nejlepší králíky vystavoval tým z Prahy – východ (druhá se ztrátou deseti bodů skončila Mladá Boleslav) a mezi chovateli drůbeže dominoval Kolín před Prahou – východ v poměru 1973,5 : 1968,5 bodům.
Absolutně nejvyšší ocenění mezi zvířaty (98,5 bodu) patří houserovi plemene česká husa bílá z chovu Jaroslava Kalaše ze Všestar. Téměř stejně skvěle (98,0 bodu) se prezentoval kohout zdrobnělé vyandotky tmavé vlnité. Toho dovezl do Lysé Pavel Tuček z Krakovan.
Vítězem v kategorii holubů je gigant modrý pruhový, odchovanýVratislavem Reichem z Líté u Dolní Bělé. A v početné společnosti více než jednoho tisíce králíků dominoval samec vídeňského šedého, reprezentující Josefa Zusku z Prahy 5 - Velké Chuchle.

Překonané očekávání

„Přišlo víc než 5200 platících, a to je téměř dvojnásobek předpokládané návštěvy. Do jisté míry nás překvapilo, že v podstatě regionální záležitost dokázala přitáhnout tolik lidí,“ řekl týdeníku Zemědělec šéf realizačního týmu Našeho chovatele Ondřej Matouš. „Za deset měsíců, přesněji od 18. do 20. listopadu máme v kalendáři akcí další na stejné téma – v tomto případě ale půjde o celostátní výstavu drobného zvířectva. My věříme, že dopadne minimálně stejně dobře.“
Zájmem o holuby, králíky a drůbež byl potěšen i předseda České svazu chovatelů Ing. Jaroslav Kratochvíl, CSc., který má se svými spolupracovníky na „kontě plus“ především vysoce pozitivně hodnocenou XXVII. Evropskou výstavu z listopadu 2004. V pražských Letňanech zaplatilo za její shlédnutí 15 000 návštěvníků.
Jednatel společnosti Výstaviště Lysá nad Labem Ing. Jiří Odcházel realizuje výstavy v rodném městě už dvanáctou sezónu: „Nemyslete si, že na příznivý ekonomický výsledek je možné vždy předem vsadit se stoprocentní jistotou. Náš chovatel byl navíc novinkou ve scénáři. Když se ovšem v pátek dopoledne otevřela brána a před ní už čekali první zájemci, přestal jsem pochybovat. Sobota a neděle bilanci logicky ještě vylepšily.“
Starosta Václav Houštecký se rovněž usmíval. Výstavní areál , snadno dostupný z mnoha míst republiky, včetně Prahy, dělal a určitě i nadále bude dělat Lysé nad Labem dobrou reklamu. Tentokrát se dostavilo její pokračování hned v lednu.

Čest a sláva především

Vedoucí posuzovatelů zvířat Ing. Josef Zadina (králíci), Ing. Jiří Veltruský (holubi) a Ivan Pavel (drůbež) se jako první podepsali pod udělené čestné ceny.
Konkrétně v expozici králíků si čest a slávu s sebou domů odvezli Karol Baránek (a jeho francouzský beran divoce zbarvený), Miroslav Kracík (za českého albína), Miloslav Kubát (za českého strakáče černého), Zdeněk Zradička (za malého berana divoce zbarveného), Josef Kokoška (za tříslového černého), Karel Vokurka (za českého černopesíkatého), Tomáš Maier (za zakrslého berana bílého červenookého), Petr Bajer (za zakrslého berana madagaskarového), Stanislav Kulanda junior (za zakrslého rysa) a již jednou jmenovaný a oceněný Josef Zuska (za zakrslého bílopesíkatého).
Obdobným způsobem byli za své úsilí odměněni vystavovatelé nejlépe „obodovaných“ holubů, zatímco u drůbeže vyhlásili pořadatelé sedm nejlepších kolekcí. Za jednu z nich, kvarteto hedvábniček vousatých stříbrošedých, se dostalo uznání předsedovi výstavního výboru Ing. Richardu Konrádovi.
Jinými slovy, v Lysé vládla spokojenost na všech stranách.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down