02.12.2004 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Schaumann 2004 a opět Shadow Day

Seriál Schaumann 2004, určený dvouletým anglickým plnokrevníkům výhradně českého chovu se rozloučil důstojným způsobem na trávě Dostihového závodiště Praha. Šestý a poslední dostih letošní série se logicky jmenoval podle své kmotry, výživářské společnosti Schaumann ČR z Volyně. Po absolvování 1516 metrů chuchelské dráhy se cílové kameře ukázal jako první v cíli s jistým náskokem jedné délky hřebec Shadow Day, zástupce barev stáje Vadigar – Tichá.

Ano, dobře si vzpomínáte - právě tento kůň vyhrál i premiérový test letošního třetího ročníku velmi ceněné akce. V sedle „Podmračeného dne“ byl tentokrát žokej Ferdinand Minařík II. Bývalý partner zmíněného tmavého hnědáka a šampión sezóny 2003 Dušan Andrés měl totiž jiné závazky. Jeho Veto ze stáje DC Zámrsk ovšem skončil až čtvrtý.
Shadow Day začal seriál Schaumann předposlední květnový den jako absolutní favorit. O téměř pět měsíců později odstartoval v kurzu 100 : 10 a tento vysoký sázkový poměr nepotřebuje žádný komentář.
„Žokej Minařík neudělal žádnou chybu, jel přesně tak, jak měl. Já osobně jsem ale vítězství nečekala. Shadow Day měl během přípravy jisté zdravotní problémy a nikdo z nás nemohl tušit, jak se s jejich následky vyrovná,“ řekla pro týdeník Zemědělec trenérka koně Dana Tichá.

Tolik radosti
za 20 000 korun

V Ceně Schaumann ČR, s. r. o., se utkalo sedm hřebců se čtyřmi klisnami. Mezi prvních pět nejlepších se dostala jen jediná z nich, nakonec druhá Beautiful Queen (100 : 10) ze stáje Jasna. Tmavá hnědka se narodila v chovu registrovaném pod názvem Josef Váňa – Jovan. Trenérkou klisny tedy asi nemohl být nikdo jiný, než manželka legendárního rekordmana Velké pardubické, Pavla.
Číslem 1 se měl ve finále stát Shemic (stáj Kis-vodomery.cz, 30 : 10), jinak dvojnásobný vítěz seriálových dostihů. Teorie neplatily. Shemic neměl svůj den a nakonec zachránil jen poslední z pěti dotací. Třetí místo proto vybojoval hnědák Hairy´s Son (stáj Gorgl´s Farm, 50 : 10) a čtvrtý byl již uvedený Veto (40 : 10).
Vítěz Shadow Day pochází z chovu Mgr. Evy Holovské ve Stružinci u Lomnice nad Popelkou. Tam se narodil 29. března 2002. Hřebce koupil za 20 000 Kč Jan Tichý z Šestajovic u Jaroměře pro svou manželku a trenérku Danu.
„Podmračený den“ je synem francouzského plemeníka Gay Minstrel a xaverovské klisny Shadow. Dostihovou kariéru zahájil 16. května ve Velké Chuchli a při své premiéře obsadil druhou pozici. Jak již bylo napsáno, o čtrnáct dní později byl nejrychlejší v Ceně Provimi Pet Food CZ, jinak prvním dílu schaumannské série. Do finále pak nastupoval s kontem 50 600 Kč a tento kredit vzápětí zvýšil o dalších 60 000 Kč.

Pokračování? Jistě!

Koně z Čech už většinou nemají česká jména, pro důkaz se stačí podívat jen o několik řádků výš. Ryzka Sněhurka ze stáje Nerad – CAS byla v tomto směru výjimkou a možná také proto přišla v poli poražených na devátém místě. Přitom měla pátý nejnižší kurz (80 : 10).
„Finále mělo skutečně nadprůměrnou úroveň. To nás samozřejmě potěšilo,“ uvedl pro náš týdeník Ing. Dušan Kořínek, reprezentant firmy Schaumann ČR. „Pochopitelně počítáme s pokračováním v příštím roce a s Dostihovým závodištěm Praha začínáme pracovat na definitivních propozicích seriálu 2005.“
Shadow Day bude v příští sezóně o rok starší a na Schaumann seriál už může klidně zapomenout. „Hlásili jsme svého koně do Českého derby, ale to je ještě strašně daleko. Teprve zimní příprava a jarní výsledky nám naznačí, zda bude mít šanci dostat se do elitní společnosti svého ročníku,“ dodala trenéra Dana Tichá.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down