Zajištění komfortního prostředí pro ustájené dojnice je jedním ze základních předpokladů pro udržení dobrého zdravotního stavu a pohody zvířat, které se promítá do užitkovosti a následně i ekonomické prosperity chovatele. Jednoduchým screeningovým hodnocením chovného prostředí si můžete sami ověřit, zda vaše stáje pro chov dojnic jsou dispozičně, technicky a provozně řešeny tak, že negativně neovlivňují zdraví ani welfare ustájených zvířat.
Principy bezproblémového chovu dojeného skotu spočívají v zabezpečení odpovídající úrovně krmení a výživy, kvalitního chovného prostředí a zdraví zvířat. Jednoduchou screeningovou analýzou vybraných ukazatelů chovného prostředí si chovatelé mohou sami ověřit, jak jsou zajištěny behaviorální projevy dojnic, zahrnujících krmení a napájení, ležení, odpočinek, přežvykování, pohyb, ale i sociální interakce.
„Péče o zvířata by měla směřovat k respektování jejich potřeb. Z toho plyne, že musíme tyto požadavky znát, chápat a akceptovat je. Nezbytnou součástí chovu je i dodržování zásad ochrany hospodářských zvířat, resp. péče o jejich pohodu (welfare), kdy jsou mimo jiné formulovány požadavky na tvorbu optimálního prostředí z hlediska fyziologických, technických i ekonomických aspektů. Všechny technologické systémy, prvky a zařízení by měly být v souladu s požadavky "welfare" z pohledu ekologie, etologie i etiky chovu. Pro všechna hospodářská zvířata, tedy i dojnice je ideální takový chovatelský systém, který na jedné straně vyhovuje z hlediska zdraví, umožňuje normální projevy chování v rámci aklimatizačních schopností organismu a současně na straně druhé poskytuje vysokou úroveň chovatelské a ošetřovatelské péče. Přitom je ovšem nutné mít stále na mysli ekonomickou rentabilitu chovu,“ uvádí se v článku doc. MVDr. Pavla Nováka, CSc., a Ing. Gabriely Malé, Ph.D., který najdete v říjnovém čísle časopisu Náš chov.*