14.10.2011 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Šedesáté narozeniny výzkumného ústavu živočíšné výroby

Ve čtvrtek 13. října se konalo slavnostní připomenutí 60 let od vzniku Výzkumného ústavu živočišné výroby v Praze. Do areálu se sjelo několik desítek hostů ze všech spolupracujících subjektů na agrartním trhu. Kromě gratulací bylo předáno osm pamětních medailí významným osobnostem v oboru.

Výzkumný ústav živočišné výroby byl založen v roce 1951 ministerstvem zemědělství, které namísto dosavadních pražských Výzkumných ústavů zemědělských vyhlásilo ustavení pěti nových specializovaných výzkumných ústavů. Jedním z nich byl i Výzkumný ústav živočišné výroby se sídlem v Praze. Nově vzniklé pracoviště navázalo na činnost Zemského výzkumného ústavu zootechnického, který od roku 1922 sídlil v Brně, Svazu výzkumných ústavů zemědělských při Českém vysokém učení technickém v Praze-Dejvicích a Ústavu pro zhospodárnění zemědělské práce, založeného v roce 1928 při školním statku Vysoké školy zemědělské v Uhříněvsi, do jehož objektů v Uhříněvsi VÚŽV přesídlil dva roky po svém založení.

Poslední organizační změnou prošel ústav v roce 2006, kdy se podobně jako řada dalších dosud státních příspěvkových organizací postupně transformoval ve veřejnou výzkumnou instituci (v. v. i.).

Podle slov ředitelky ústavu prof. Věry Skřivanové poroste v současné době význam potravinové soběstačnosti a tedy i význam zemědělství, přičemž zemědělský výzkum a vývoj udržitelných způsobů výroby potravin bude klíčový. VÚŹV, v. v. i., je podle jejích slov na tyto výzvy připraven. „Naší vizí je další rozvoj ústavu jako moderního pracoviště plně integrovaného do mezinárodní vědeckovýzkumné komunity,“ uvedla Skřivanová. 

V roce 2010 v ústavu pracovalo 258 zaměstnanců, z toho 141 s univerzitním vzděláním, z toho sedm profesorů, šest docentů a 27 doktorandů.

Na slavnostním setkání bylo uděleno celkem osm pamětních medailí VÚŽV, které získali dlouholetí významní pracovníci. Vedení ústavu ocenilo:

Prof. Ing. Luďka Bartoše, DrSc.,
Doc. Ing. Josefa Čeřovského, DrSc.
Doc. Ing. Oldřicha Doležala, CSc.,
Ing. Josefa Fulku, Jr., DrSc.,
Doc. Ing. Josefa Boušku, CSc.,
Prof. Ing. Václava Jakubce, DrSc.
Prof. MVDr. Ing. Františka Jílka, DrSc.,
Osmou medaili získala sama ředitelka VÚŽV Prof. Ing. Věra Skřivanová, CSc.

Mnoho úspěchů k narozeninám ústavu popřál také nově jmenovaný vrchní ředitel sekce ministra a kandidát na prvního náměstka ministra zemědělství JUDr. Mgr. Pavel Škvára, MBA, který má k účasti na vedení resortu zkušenosti z ministerstva dopravy a z dozorčí rady Českých drah.

 
Foto

Zleva Prof. Václav Jakubec (bývalý ředitel), současná ředitelka VÚŽV Věra Skřivanová, zástupce ministerstva Pavel Škvára a prof. František Jílek (bývalý ředitel)

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down