15.12.2018 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Inovace v chovech prasat

Na výstavě EuroTier se hovořilo hodně o nových trendech v chovu prasat. Ani společnost BiG Dutchman nezůstává pozadu a inovacemi byla plná expozice.

Zařízení TriSort vyvinuté firmou Big Dutchman je určeno pro velkochovy prasat od 250 do 400 prasat ve skupině. V průchodu boxu je instalována váha, a ta zvíře bleskově zváží. Z boxu jsou dva výstupy a sortovací branka, která posílá prasat vlevo či vpravo. Na výstupy z boxu jsou navázány krmiště, v nichž jsou dva druhy krmiv – jedno je energeticky slabší a druhé vydatnější. To přispívá k vyrovnanosti výkrmu.

Při vyskladnóvání lze oddělovat stejně vážící zvířata na jatky. Zařízení je možné využít jak pro systémy suchého, tak také mokrého krmení prasat. Hala je obvykle rozdělena na zónu krmení, zónu klidu a kotec s vyselektovanými zvířaty.

Pohon řetězového dopravníku

Zdánlivě malá inovace umožní významné možnosti ve snížení nákladů na přepravu krmiv řetězovými dopravníky. Inženýří z Big Dutchmanu vyvinuli pohonné kolo z vysoce kvalitního plastu. Ten umožňuje snížit opotřebení řetězového dopravníku, a prodloužení dopravní vzdálenosti až na 500 metrů. Při takových vzdálenostech a vyšším množství materiálu se pružné zuby nakloní dozadu a řežez těsněji zapadá na hnací kolo – přenos síly se rozdělí až na sedm zubů současně.

PigT = Pig  Toalet

Také Big Dutchman představil oddělování výkalů od moči (tekuté složky) prasat. Podlala kotce je z plastových pásků zapadajících do sebe tvořících téměř souvislou, ale pro tekutiny prostupnou plochu. Pás se stále pomalu pohybuje jedním směrem a odstraňuje tuhé exkrementy k jedné stěně a dále ven kotce. Moč protéka pásovinou do podroštových prostor. Dochází k výraznému snížení emisí amoniaku a metanu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down