01.10.2003 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Selen nesmí chybět

Alltech CZ, s. r. o., je brněnská společnost, která na český trh dodává především minerální a probiotické přípravky pro výživu hospodářských zvířat. Na letošním agrosalónu Země živitelka získala za svůj výrobek SEL-PLEX® ocenění Zlatý klas.

Základní funkce selenu v živém organismu spočívá v ochraně buněk před působením volných kyslíkových radikálů (spolu s vitaminem E). Dále selen významně ovlivňuje některé imunitní funkce především tvorbu protilátek, proliferaci lymfocytů a fagocytózu. Prostřednictvím selenoproteinů ovlivňuje činnost štítné žlázy, spermiogenezi, plodnost, produkci mléka a zdravotní stav mléčné žlázy.
Pro bezchybné účinkování selenu in vivo je velmi důležitá jeho forma. Ideální je organická – vázaná na kvasinky, kterou nabízí například zmiňovaný SEL-PLEX®. Zabudovává se přímo do tkání (svaly, mléko, vejce). Naproti tomu například forma seleničitanu sodného příliš vhodná není. Podle slov Ing. Vladimíra Šiškeho, CSc., ředitele firmy Alltech, se sice dobře vstřebává, ale v organismu je zadržována velice krátkou dobu a její účinnost je tedy minimální. „Tento fakt dobře dokumentuje práce Pavlaty, Illka a Pechové publikovaná v časopise Acta vet. Brno 2001. Koncentrace selenu (v µg/kg) u telat dosahovaly v případě dotace anorganickou formou (Selevit) hodnoty 81,4, bez dotace 92,4 a při podávání SEL-PLEXu® dokonce 263,4 mikrogramů na kilogram svaloviny,“ dodává Ing. Šiške. Z dalších výsledků vyplývá pozitivní vliv podání SEL-PLEXu® například na reprodukční ukazatele u slepic i kohoutů nosného typu drůbeže nebo na zvýšení životaschopnosti i přírůstků u selat. Konzumací produktů živočišného původu obsahujících selen v dostatečné hladině se podle slov ředitele firmy Alltech v budoucnu snadno ovlivní i nedostatek selenu u lidí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down