Projekt Výzkumného ústavu veterinárního lékařství, v. v. i., je organizován ve spolupráci s MZe ČR, resortními profesními organizacemi a dalšími partnery. Letošní seminář sedmého ročníku VÚVeL FESTu byl pořádán on-line jako webinář.
Tématem on-line semináře bylo Zdraví dojeného skotu a proběhl v úterý 20. října 2020. Programem provázela MVDr. Soňa Šlosárková a přednášejícími byli odborníci v dané oblasti.
Ing. David Lipovský, vedoucí odboru plemenářské práce, vedoucí laboratoří ČMSCH, a. s, shrnul ve své prezentaci novinky, které ve svých službách zajišťuje Českomoravská společnost chovatelů a. s. Zmínil se mimo jiné o nové možnosti exportu dat pro mobilní zařízení a čtečkách čárových kódů.
O výsledcích druhého roku projektu Fit cow mluvil doc. Ing. Jiří Motyčka, CSc., ředitel Svazu chovatelů holštýnského skotu, z. s. V současné době je hotovo 18 000 genotypů. Doc. Motyčka se také zmínil o možnosti spolupráce ČMSCH s CDCB USA (Council for Dairy Cattle Breeding).
O průběhu a novinkách projektu plošné genotypizace plemenic českého strakatého skotu přednášel Ing. Pavel Král, ředitel Svazu chovatelů českého strakatého skotu, z. s.
O tom, jak důležitý je vhodně zvolený a kvalitně odebraný zdroj DNA pro plošnou genotypizaci, a také o častých chybách v odběrech vzorků informovala Ing. Daniela Schröffelová, CSc. (ČMSCH, a. s.)
Ing. Ludmila Zavadilová, CSc z Výzkumného ústavu živočišné výroby v. v. i., popsala základní principy odhadu plemenných hodnot pro ukazatele zdraví u skotu. Budou vypočítávány (podle dat z „Deníku léčení“ nebo importovaná z faremních systémů) nové plemenné hodnoty pro rezistence vůči mastitidám, k infekčním i neinfekčním onemocněním paznehtů a odolnost vůči onemocnění paznehtů celkem.
Se zkušenostmi se znaky zdraví v zahraničních šlechtitelských programech na závěr semináře přednášel prof. Ing. Luboš Vostrý, Ph.D. (VÚŽV, v. v. i., ČZU Praha).
Příští on-line seminář na téma Budoucnost užívání antimikrobik a evidence jejich používání v chovech skotu se bude konat 27. 10. 2020.