11.10.2004 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Seriál Schaumann 2004 odstartoval

Série zvýhodněných dostihů pro dvouleté anglické plnokrevníky českého chovu se „narodila“ před dvěma lety zásluhou spolupráce Dostihového závodiště Praha a výživářské společnosti Schaumann ČR. Od doby svého vzniku se proto jmenuje Schaumann seriál. V neděli 30. května byl na dráze ve Velké Chuchli odstartován třetí ročník této akce. První z šesti letošních výkonnostních testů se tam konal pod názvem Cena Provimi Pet Food CZ.

Seriál Schaumann 2004 odstartoval

Série zvýhodněných dostihů pro dvouleté anglické plnokrevníky českého chovu se „narodila“ před dvěma lety zásluhou spolupráce Dostihového závodiště Praha a výživářské společnosti Schaumann ČR. Od doby svého vzniku se proto jmenuje Schaumann seriál. V neděli 30. května byl na dráze ve Velké Chuchli odstartován třetí ročník této akce. První z šesti letošních výkonnostních testů se tam konal pod názvem Cena Provimi Pet Food CZ.

Zmíněná firma z Brniště v severních Čechách je součástí nadnárodního Provimi Holding z nizozemského Rotterdamu a mimo výrobků pro psy a kočky (90 % produkce) produkuje rovněž krmiva určená koním a drobným hlodavcům. Konkrétně pro Schaumann ČR, s. r. o., pak dodává doplňkové směsi Horsal Super Sport, Horsal Super Extrém, Horsal Super Kondice a Horsal Super Junior.
„Posledně jmenovaný přípravek jsme společně s naším obchodním partnerem vyvíjeli a testovali dva roky. Je určen mladým koním ve stáří od osmi měsíců do tří let. Jinými slovy, právě startující v seriálu Schaumann seriálu 2004 by měli mít Horsal Super Junior běžně na jídelníčku,“ uvedl pro Zemědělce Ing. Petr Jána, výkonný ředitel Provimi Pet Food CZ.
Shadow Day
nenašel soupeře
Do startovních boxů Ceny Provimi Pet Food CZ vstoupilo celkem bez problémů deset dvouletků „made in Czech Republic“. Klisny měly sice početně navrch, ale dostih si pro sebe nekompromisně vyhradil jeden ze čtyř hřebců – tmavý hnědák Shadow Day. První favorit dostihu nedával sázejícím moc šancí vydělat si: bookmakeři ho totiž nabídli v nízkém kurzu 1,85:1. Přeloženo do normální řeči to znamená, že sázkař při vložené stokoruně (plus dani ve výši pět procent) dostal zpět 185 Kč, takže vydělal čistých 80 Kč. Jinými slovy, pro peněženku nic moc. Na druhé straně zase nijak neutrpěly nervy těch, co si vsadili správně.
Shadow Day si pohrál s devíti soupeři a po absolvování 1022 metrů dorazil do cíle s náskokem čtyř délek v čase 1:05,38 minuty. Rozhodčí označili styl jeho vítězství za velmi lehký. V sedle koně se bezchybně předvedl šampión sezóny 2003, žokej Dušan Andrés.
Na druhém místě byla klasifikována ryzka Cayman Lady a třetí skončil hnědák Parisien Sir. Jak vidět, čeští chovatelé se inspirovali při pojmenování svých koních v jiných zemích Evropské unie.
Francouzská krev,
ale ze Stružince
Suverénní Shadow Day (že by Podmračený den?) se narodil 29. března 2002 v chovu Mgr. Evy Holovské, ve Stružinci u Lomnice nad Popelkou. Za 20 000 Kč ho koupil Jan Tichý z Šestajovic u Jaroměře pro svou manželku (a trenérku) Danu.
Tmavý hnědák Shadow Day je synem francouzského plemeníka Gay Minstrel a xaverovské klisny Shadow. Dědečkem z matčiny strany je další kůň z Francie, Assisi Del Santo.
Reprezentant stáje Vadigar – Tichá zahájil svou dostihovou kariéru 16. května 2004 ve Velké Chuchli a z premiéry si odnesl druhé místo a dotaci 11 500 Kč. Za první místo v Ceně Provimi Pet Food CZ přibylo na konto rodiny Tichých 25 000 Kč a dalších 5000 Kč dostali majitelé tohoto hřebce jako zvláštní prémii.
Seriál Schaumann 2004 je vůbec slušně dotovaný – ve vzpomínaných šesti dílech (všechny se pochopitelně konají na pražském závodišti) čeká letos na ty nejúspěšnější koně z domácího chovu 430 000 Kč dotací a 70 000 Kč prémií.
Finále v říjnu
Druhý dostih seriálu zatím nemá název a přijde na řadu 13. června (distance 1200 m ), po něm následují Cena Horsal (29. srpna,1300 m), Cena Horsal Exklusiv (12. září, 1300 m) a Cena Super Extrém (3. října, 1400 m). Závěrečná Cena Schaumann ČR je připravena na 24. října a na vítěze čeká po absolvovaných 1500 m 60 000 Kč dotací a ještě prémie 10 000 Kč.
„Chovatel vítězného koně z každého dostihu seriálu obdrží bonus, jednu volnou přihlášku pro příští ročník,“ dodává Ing. Dušan Kořínek ze společnosti Schaumann.
Za loňské výkony svých odchovanců získali bonusy Josef Bartoš (San Jose), Hřebčín Napajedla (Lakonica, Regatta a Reviton) a Gorgl´s Farm (dvakrát vítězný Heretic vyběhal 128 400 Kč).
V prvním ročníku seriálu dominovala klisna Malá mořská víla: za dvě vítězství vydělala své stáji 120 000 Kč. Na to, zda ji, nebo ještě bohatšího Heretika Shadow Day překoná, si budeme muset počkat víc než čtyři měsíce.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down