Bouchalka na Plzeňsku a Smiřice v Královéhradeckém kraji jsou místa, kde akciová společnost Chovservis tradičně pořádá setkání chovatelů prasat. Záměrem těchto na podzim konaných akcí je nabídka inseminačních dávek plemenných kanců mateřských a otcovských plemen, včetně syntetických linií ustájených v inseminačních stanicích Kout na Šumavě a Brná. Podle již osvědčeného scénáře vlastní audiovizuální prezentaci plemeníků předcházel seminář. V jeho rámci prezentované aktuální informace o vývoji tohoto domácího sektoru agrárního odvětví doplňovala ještě praktická doporučení zaměřená na úspěšnou inseminaci prasniček a dále na veterinární požadavky při obchodování se spermatem, respektive s inseminačními dávkami.
Chovatelské setkání v městském kulturním středisku ve Smiřicích se za účasti asi osmdesáti chovatelů uskutečnilo již po osmé. A stejně jako v předchozích případech to bylo v režii hlavního šlechtitele prasat uvedené pořadatelské východočeské firmy Ing. Miroslava Koláře.
„Vždy se snažíme dát chovatelům něco navíc. Chceme, aby byli informovaní, aby měli přehled o vývoji v tomto sektoru agrárního odvětví, aby se v rámci společného trhu stali konkurenceschopní. Právě k těmto účelům slouží odborné semináře, které pořádáme u příležitosti audiovizuální nabídky plemenných kanců otcovských a mateřských plemen. Zatímco na Bouchalku jezdí chovatelé z regionů středních, západních a severních Čech, setkání ve Smiřicích je určeno zejména pro jejich východočeské kolegy. Podle hojné účasti – na obou akcích bylo odhadem asi 150 chovatelů, by se s určitou dávkou nadsázky chtělo říci, že se chovatelé odrazili od pomyslného dna. Když si ale současně uvědomíme jaké faktory ovlivňují ekonomiku chovu prasat, tak přílišný optimismus není na místě“ zahájil chovatelské setkání ve Smiřicích Ing. Miroslav Kolář.
Odbornou část zahájil Ing. Jan Stibal. Ředitel Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě ve svém vystoupení zhodnotil aktuální situaci v chovu prasat ve třech bodech, a to s ohledem na ceny jatečných prasat, dále na ceny nakupovaných surovin a krmiv a na dotace. Současně poukázal na úskalí, které chovatelům přináší zpeněžování podle nové klasifikační masky.
Více se dočtete v týdeníku Zemědělec a časopisu Náš chov