08.01.2025 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Setkání s holandskými chocholatými slepicemi

Po roce se redakčně vracíme do Bílovce na Moravě, k místní chovatelce a místopředsedkyni zdejšího Českého svazu chovatelů ZO Bílovec Barboře Staufčíkové, která je milovnicí drůbeže. V zářijovém Našem chovu 2023 jsme si podrobně představili orpingtonky, přiblížili si jejich standard a pochopili přednosti chovu takového plemene. Na následujících stránkách se zaměříme na „holanďanky“ a seznámíme se zase s jejich specifiky.

Holandské chocholaté slepice, známé též jako holanďanky, jsou okrasné plemeno slepic pyšnící se nepřehlédnutelným chocholem namísto hřebenu na hlavě. Vynikají také krotkou a kontaktní povahou, ale uslyšíte je i na druhém konci vesnice.

Standard holandské chocholaté slepice

Jde o slepice lehkého typu a spíše menšího vzrůstu, s delším dobře opeřeným ocasem a výše neseným trupem. Kohouti holandské chocholaté slepice dosahují v dospělosti hmotnosti těl 2–2,4 kilogramu, slepice pak 1,6–2 kilogramy. Snáška je kolem 130 vajec ročně s hmotností okolo 50 g, barva vajec je bílá. Nejvýraznější doménou tohoto plemene je jejich chochol, kuřata se líhnou s již utvořenou lebeční výdutí, které dává základ pro toto zvláštní opeření na hlavě (viz foto). Podle zbarvení chocholu se rozdělují barevné rázy. Ty původní holanďanky byly černé s bílým chocholem a bílé černochocholaté – u tohoto barevného rázu není barva chocholu zcela ohraničena, ale prolíná se i do ostatních částí krku a hrudníku. V Německu dali základ pro žluté bílochocholaté slepice. Vzorník plemen drůbeže (Pavel a Tuláček, 2006) dále uvádí i slepice se stejně zbarveným chocholem: bílé, černé, modrolemované atd. Součástí chocholu je takzvaný motýlek. Jde o kontrastní ohraničenou oblast v přední straně peří chocholu, která svým tvarem připomíná obrys motýla.  Chochol u slepic je hustý a dokulata rostlý, u kohoutů je tvořen tenčími pírky a jeví se rozcuchanějším dojmem.

Specifika chovu

„Chov holanďanek má svá specifika stejně tak, jako chov jakékoli jiné drůbeže. Tyto hodné a přítulné slepice, které vypadají, jako by právě vyšly čerstvě od kadeřníka, potřebují pro svůj spokojený život určité chovatelské vychytávky. I když jsou to slepice menšího vzrůstu, zateplený kurník nepotřebují. Důležitá jsou dobře umístěné hřady, kde v chladnějších podmínkách, těsně přitisknuté k sobě, bez problému přečkají i nižší teploty....

autorka článku: Barbora Pučoková

Celý článek najdete v Našem chovu 1/2025, který právě vyšel.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down