Údolí říčky Bělé ve zvlněné krajině Křemešnické vrchoviny, asi osm kilometrů jižně od Pelhřimova, skrývá vísku Houserovka. Malá ves, která od roku 1980 spadá jako místní část pod okresní město Pelhřimov, je poprvé písemně zmiňována v roce 1371. Dnes je zde 27 domů a žije v nich 52 trvale hlášených obyvatel, mezi nimiž v čísle popisném 34 bydlí a hospodaří rodina Miroslava Kříže.
Na svazích pod lesnatými vrcholky je v nadmořské výšce kolem 600 metrů zemědělsky využívaná krajina protkaná potůčky s množstvím rybníků a remízků. Není divu, že si tento kout oblíbil významný akademický malíř Pelhřimovska Jiří Mádlo, jenž měl v Houserovce svůj trvalý atelier. Místo také učarovalo Miroslavu Křížovi a jeho manželce Lence, kteří se zde po dlouhém hledání usadili, koupili i pronajali půdu a začali hospodařit. On kuchař a ona psycholožka, naprosto zemědělstvím nepolíbeni, se jednoho dne rozhodli, že změní svůj dosavadní život a budou se věnovat ekologickému zemědělství v reálné praxi.
Od počátku zahájení činnosti v roce 2009 jsou registrováni jako ekologická farma pod názvem Ekofarma Zelený kopec. Na převzatém holém zoraném lánu a malé zanedbané louce plné kopřiv, kamení a šťovíku to nebylo jednoduché. Postupně svažité pozemky vyčistili, zatravnili, oplotili a dnes vše slouží jako pastviny a louky ke sklizni sena. V současné době se starají o 44 hektarů dílem vlastní a dílem pronajaté zemědělské půdy a chovají 110 masných ovcí tvořících základní stádo. Ovce jsou kříženky, ale berani plemene suffolk jsou čistokrevní. Takový způsob chovu jim nejvíce vyhovuje a přináší dobré produkční výsledky.
Zvířata nezatěžují častým hromadným odčervením, ale preparáty k odčervení používají podle aktuálního zdravotního stavu jednotlivých zvířat. K chovu ovcí patří prodej produkce a hospodář ještě formou služby nabízí střihání ovcí, ošetření paznehtů a odčervení.*