18.04.2018 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sexace a genomika - nejrychlejší genetický pokrok stád

Jak je v posledních letech dobrým zvykem, do ČR daří se dostávat světové věhlasné odborníky z různých odvětví živočišné výroby. Mezi takové jistě patří i Louis Prange a David Kendall ze společnosti Sexing Technologies z USA. Oba vystoupili v konferenčním sále Agro Jesenice a. s. v Hodkovicích s přednáškami na téma „Nové metody sexace a genomika - nejrychlejší genetický pokrok stád“.

Seminář se setkal s velkým zájmem chovatelů a navštívilo jej na 60 účastníků. Zajímavý je i propočet, že se jednalo o majitele, či zootechniky ze stájí, kde je dohromady chováno více nežli 30 000 krav.

Nejprve se slova ujal Louis Prange. Velká část jeho života je spjata s významnou farmou Elm Park Farm, odkud pochází řada významných krav v čele s legendární BLACK ROSE EX 96, ale také mnoho významných býků jako Talent, Destry, Acme. Druhou část profesního života, kde může zúročit i své chovatelské zkušenosti, však již plně věnuje práci v STgenetics.

Sexing technologies se od roku 2002 intenzivně zaobírá vývojem a praktickým využitím sexace spermatu skotu. Od roku 2012 se však také úspěšně věnuje i štěchtění, právě pod značkou STgenetics.

Již i sexované sperma má vysokou fertilitu

Sexace spermatu prodělává za posledních 20 let rychlý vývoj a při dnešních výsledcích je hned po zavedení inseminace dalším velkým mezníkem při šlechtění skotu. Nejmodernější technologie Ultra Sexed 4M produkuje inseminační dávky s podobnou fertilitou jako konvenční sperma. Výrazně se zrychlila rychlost výroby a především šetrnost zpracování. V inseminační dávce se potom nachází 4 miliony zcela zdravých spermií. Veškeré poškozené či mrtvé jsou odstraněny. Některé pokusy a studie ukazují, že takto zpracovávané sperma má dokonce i mírně vyšší fertilitu nežli konvenční.*

Ing. Petr Zajíček,

Ing. Jan Macháček,

INPLEM, s. r. o.

Celý článek nejdete v NCH 6/2018

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down