Calvin Coolidge, prezident USA a první dáma, paní Coolidgeová, byli odděleně prováděni po experimentální státní farmě. Když paní Coolidgeová procházela výběhem slepic, všimla si, že se kohout velice často páří. Zeptala se zaměstnance, jak často k tomu dochází, a on jí odpověděl „Mnohokrát každý den." Paní Coolidgeová poznamenala: „Řekněte to prezidentovi, až půjde kolem." Když mu to bylo řečeno, prezident se zeptal: „Pořád se stejnou slepicí?" Odpověď zněla: "Ó né, pane prezidente, pokaždé s jinou." A prezident na to: „Řekněte to paní Coolidgeové."
Tento vtip byl poprvé nadnesen na psychologické konferenci jedním ze studentů behaviorálního psychologa Franka A. Beache a popisoval nově objevený fenomén v oblasti sexuálního chování savců. Beache v roce 1955 publikoval studii, ve které tvrdil, že sexuálně uspokojení samci a do určité míry i samice, kteří již nejeví zájem o páření se stávajícím partnerem, náhle projeví velký zájem o nové potencionální sexuální partnery. Pro nový (a leckdy nejistý) objekt sexuálního zájmu jsou jedinci dokonce ochotni riskovat ztrátu partnerství a sexu se stávajícím a stále dostupným partnerem. Toto chování bylo pojmenováno na počest výše zmíněné anekdoty: Coolidgeův efekt.
Kdy a jak samci střídají partnerky
Velké množství savčích samců je schopno kopulovat určitou dobu pouze s jednou sexuální partnerkou. Počet kopulací a časové období, po které je samec schopen si udržovat pouze jednu milenku a nepokukovat při tom po dalších, se liší v závislosti na živočišném druhu. Nicméně u každého samce postupem času dojde k pozvolnému, ale citelnému poklesu frekvence sexuálních styků s touto samicí až do bodu, který by se dal nazvat sexuálním uspokojením. Zjeví-li se však v této době sexuálního uspokojení na scéně nová samice, samcův sexuální apetit náhle vzroste a samec je schopen a při chuti se opět pářit, ovšem jen s nově příchozí samicí.
Ing. Barbora Valníčková
VÚŽV Uhříněves
Více najdete v Našem chovu 3/2019