06.12.2019 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sexuální život zvířat: Lze si užít inseminaci?

Inseminační technici se často nechávají slyšet, že jsou pro jejich svěřenkyně vítaným sexuálním rozptýlením a že se na ně jejich svěřenkyně vyloženě těší. Jako pomyslný důkaz pravdivosti těchto tvrzení lze uvést případy krav, které v estru stojí jako přikované a proceduru inseminace na nich lze provést bez sebemenší fixace. Lze ale opravdu tvrdit, že inseminace krávám nejen nevadí, ale dokonce se jim i líbí?

V současné chovatelské praxi samice skotu většinou za celý svůj život nezažijí kopulaci s živým býkem, ačkoliv díky měnící se koncentraci pohlavních hormonů v krvi se na začátku každé říje chovají proceptivně, neboli svým chováním vybízejí samce k páření. Samci, kdyby byl přítomen, by se takové chování jevilo jako sexuálně atraktivní a ve většině případů by se tak ke kopulaci zlákat nechal. U skotu je takovým lákavým chováním naskakování jedné samice na druhou. Když se pak místo býka objeví u sexuchtivé krávy inseminátor, leckdy i jej samice počastuje receptivním chováním, neboli reflexem nehybnosti.  Z pohledu etologie zde tak není sebemenší důvod k úvahám, že by inseminace krávy třeba stresovala. Dle receptivního chování samice lze soudit, že je pro ní inseminace spíše pozitivním zážitkem. Ale i přes zmíněné behaviorální ukazatele není postoj krávy k inseminaci černobílý, jak se zdá. Do procesu vnímání umělé reprodukce očima zvířete vstupuje několik faktorů, které ze zdánlivě banální procedury činí složitý vědní obor a bychom pochopili, zda je pro krávu inseminace příjemným sexuálním zážitkem, otravou, či dokonce důvodem se bát, je nutné vzít ony faktory v potaz.

Kráva to má ráda něžně a s dobrým známým

Inseminace je z pohledu vědců brána jako potencionální invazivní a nepříjemný zákrok. Rektální palpace a následná intracervikální inseminace není vlastně nic, na co by se samice mohla těšit. Nicméně dle chovatelských příruček by se mělo jednat o zákrok bezbolestný a pro samici v předovulačním hormonálním opojení, určitě ne nepříjemný.*

Ing. Barbora Valníčková

VÚŽV Praha

Kontakt: valika@seznam.cz

Kompletní článek přináší Náš chov 12/2019.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down